Ekonomi

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor! Toplu para ödeyerek emekli olabilirsiniz!

Emekli olmak isteyenler toplu para ödeyerek emekli olmanın yollarını araştırıyor. Çalışılmayan günlerin primleri geriye dönük toplu bir şekilde ödenmiyor. Ancak devlet bu durumda vatandaşlara borçlanma hakkı veriyor. Doğum, yurtdışı borçlanma ve askerlik gibi birtakım borçlanma imkanı sunarak, geçmiş primlerinin ödenmesi sağlanıyor.

Emekli olmak isteyenlerin birtakım şartları taşıması gerekiyor. Sigortalı olduğunuz tarihten itibaren sonra belirli bir zamanı geçirmek ve istenilen prim ödemesi yaptıktan sonra emekli olabilirsiniz. Bu durumda da ilk sigorta olunan tarih önem arz ediyor.

YASADA SINIRLAMA YAPILIYOR

Sigortalı olan kişilerin borçlanma yapabilecekleri zamanlar Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 41’inci maddesi ile düzenleniyor. Bu süreleri borçlanarak prim olarak geri dönüyor. İşte o süreler:

Kamu personelinin aylıksız izinleri

Sigortalı olan kadınların 3 defa doğum yapması durumunda, doğum tarihinden itibaren 2 yıllık süreyi geçirmemeleri şartı ile kullanılan izinler,

Er ya da erbaş olarak yedek subay okulunda geçen süreler

Sigortalı olmadan avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri

Sigortalı olan kişilerin herhangi bir suçtan gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin geçirdiği süreler

Hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri,

Grev ve lokavtta geçen süreleri,

4857 sayılı Kanun’a göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalıların, kısmi süreli çalıştıkları aylara ait eksik süreleri,

Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreleri,

Sigortalı olmaksızın, 8 Nisan 1929 tarihli ve 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun’a göre yurt dışına gönderilen ve öğrenimini başarıyla tamamlayarak yurda dönenlerden yükümlü bulunduğu mecburi hizmet süresini tamamlamış olanların, yurt dışında resmi öğrenci olarak geçirmiş oldukları öğrenim sürelerinin 18 yaşının tamamlanmasından sonraki döneme ait olan kısmı, sigortalının kendilerinin veya hak sahiplerinin yazılı talepte bulunmaları halinde borçlanma hakları bulunmaktadır.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Borçlanma ile emekli olmak isteyenler için süreç pratik bir şekilde ilerliyor. İlk olarak kişinin hakkının olup olmadığını öğrenmesi gerekiyor. Hakkı olan kişilerin şu adımlrı izlemesi gerekiyor:

SGK’ya dilekçe yazın.

Borçlanacağınız süreyi belirleyin.

Borçlanmanın tarihine göre para ödeyin.