GündemSağlık

Aşı olmayanları çok yakından ilgilendiren pandemi açıklaması!

Koronavirüs salgını ne yazık ki yaklaşık 1,5 yıldır ülkemizin gündeminden bir türlü düşmedi. Salgına ek olarak delta varyantını ve mutasyonlara ilişkin kötü haberlerin gelmesi de herkesi tedirgin etmeye başladı. Özellikle delta mutasyonu sebebiyle artış gösteren vakalar 4. Dalgayı da beraberinde getirecek. Konu ile ilgili açıklama yapan uzmanlar 4. Dalganın “Aşısızların pandemisi” olacağının altını çiziyor.

Konu ile ilgili tedirgin eden açıklama Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tarafından yapıldı. İlhan yapmış olduğu açıklamasında aşılama çalışmalarını katıldığı bir televizyon programının canlı yayınında değerlendirdi.

“4. DALGA AŞISIZLARIN PANDEMİSİ”

Delta mutasyonunun özellikle aşı olmayanlarda daha fazla etkisini göstereceğini ifade eden İlhan, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“2 doz aşısını yaptıran vatandaşlarımızın sayısı 21,5 milyonu geçmiş durumda. Ama bunun hedefin 3’te 1’i olduğunu vurgulamak gerekiyor. Şu an 2 doz aşılamada yüzde 34’lerdeyiz. ‘Ben 1. dozu oldum, 2. dozu olmayabilir miyim?” ya da ‘Ben gencim koronavirüs beni etkilemez mi?’ diyenlerin olduğunu görüyoruz. Son dönemde hastanede yatanlara baktığımızda aşısız olanların çoğunlukta olduğunu vurgulamak lazım. Bu bize aşının koruyuculuğunu gösteriyor. Dünya genelinde 4. dalganın ‘aşısızlar pandemisi’ olabileceğine dair bir kanı var. Bu sebeple 4. dalgayı ülkemizde en az hasarla atlatmamız için yapmamız gereken şey aşıya ağırlık vermek ve maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat etmek”

ANCAK AŞILAMA İLE ÜSTESİNDEN GELİNEBİLİR

Bayramdaki yoğunluğa dikkat çeken İlhan, korunma önemlerinin son derece önemli olduğunun altını çizerek, bu salgını ancak aşı ile yenebileceğimizi bir kere daha vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir