Eğitim

Yüz yüze eğitim için 12-17 yaş aşılansın önerisi sunuldu!

Geçtiğimiz yıl okula tam olarak devam edemeyen öğrenciler, bu yıl eğitim ve öğretimin nasıl olacağını merak ediyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada 12-17 yaş arasının aşılanması gerektiğinin altını çiziyor.

Konu ile ilgili açıklama Prof. Dr. Sıla Akhan tarafından yapıldı. Akhan yapmış olduğu açıklamasında, aşılamanın yapılması ile okulların açılması gerektiğini vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yapmış olduğu açıklamasında yüz yüze eğitime geçilmeyeceğine dair endişelere sosyal medya üzerinden, “Tedbirlerimiz ve yüksek dikkatimizle yeni döneme Eylül ayında başlayacağız inşallah” dedi. Aşı olmanın önemine de dikkat çeken Selçuk, açıklamasında, “Aşı olan herkes, kendi sağlığının takipçisi ve yüz yüze eğitime başlama sürecinin destekçisidir” açıklamasını yaptı.

OKULLAR KESİNLİKLE AÇILMALI

Prof. Dr. Sıla Akhan ise “Vakalar yükselmeye başladı ve bundan sonra inmez. Belli ki virüs bir yol buldu ve ilerliyor. Buna izin vermememiz gerekiyor” derken, eğitim konusunda “Okulların kesinlikle açılması gerekiyor” diye konuştu. Prof. Akhan, “Bunun için çocukların aşılanmasına mutlaka ağustos ayında başlanması gerekiyor. Çünkü 12-17 yaş için de zaten onay var aşılar için. Çocukların aşılanmasını sağlamamız lazım ki okulları açalım. Okullar bir dönem daha artık açılmazsa gerçekten bunun altından kalkamayacak duruma geleceğiz. Bununla ilgili önemler alınması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

KIŞIN DAHA ZORLU GEÇEBİLİR

Prof. Akhan kışın daha zorlu geçebileceğini belirterek, “Ortamda virüs yükü çok yüksek. Aşılı aşısız dengesini bulmamız gerekiyor aşılıların lehine dönmesi gerekiyor” diye seslendi. Yazın ortasında 4’üncü dalgayı yaşarsak kışın daha çok sıkıntı çekeceğimizi belirten Prof. Akhan, “Bu aşılar değişecek varyantlara göre yeni aşılar olacağız belki ama şu anda 4’üncü dalga için çok erken bir dönem. Sıkıldık ama bu gidişatı şu anda durdurmazsak kışa daha fazla sıkışacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir