EkonomiGenel

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor! Emeklilerin toplu para alma imkânları var!

Ülkemizde bulunan yaklaşık 10 milyon emekli kaç kere tazminat alma hakkına sahip olduğunu merak ediyor.  Çalışmaya devam eden emekliler iş yerlerinde bir yılı doldurdukları zaman tazminat hakkı kazanıyor. Ancak emekli olan biri işveren tarafından işten çıkarılırsa ikinci kez de tazminat alabiliyor. İşte detaylar…

İkinci Tazminat Nasıl Alınabiliyor?

Emekli bir çalışan da diğer çalışanlar gibi işteki 1 senesinin dolmasının ardından işten çıkarıldığında ihbar ve kıdem tazminatını brüt maaş üzerinden alıyor. Herhangi bir iş yerinde bir sene çalıştıktan sonra emekli olanlar istedikleri zaman ayrılıp kıdem tazminatlarını alabiliyorlar. Emekliye, son işyerinde en az 1 yıl çalışmış olmak kaydıyla ne kadar kıdemi varsa o kadar tazminat ödeniyor.

Sonrasında başka bir iş yerine geçip orada da 1 yılı dolduran ancak kendi istek ve kusuru dışında işten çıkarılan emekli, bu kez ikinci tazminatı da alabiliyor.

Ancak emeklinin kesinlikle istifa etmemesi gerekiyor. İstifa eden emekli işçi tazminat hakkından yararlanamıyor.

İHBAR TAZMİNATI DA ALINABİLİYOR MU?

Haklı bir gerekçe gösterilmeden atılan emekli işçiler bu tazminattan da yararlanabiliyorlar. İhbar tazminatı çalışma süresine göre 1.5 maaşa kadar çıkabiliyor. Kıdemin sıfırlanıp sıfırlanmadığının önemi olmuyor.