EğitimGündem

Bakan Selçuk’tan flaş açıklama! Okullar ne zaman açılacak?

Aşılama ülke çapında hızla devam ederken vaka sayıları da normalleşmeye geçiş ve Kurban Bayramı tatili ile yeniden tırmanışa geçti. Okulların açılması konusu ise pandeminin başlangıcından beri kafaları en çok karıştıran konulardan biri oldu. Veliler ve öğrenciler de 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nda okulların açılıp açılmayacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili açıklama yaptı.

Eylül Başında Açılacak

Selçuk, “Telafide Ben de Varım” etkinlikleri kapsamında Tarsus ilçesindeki Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsünde eğitim gören öğrencilerle kahvaltıda bir araya geldi. 6 Eylül’de okulların açılacağını ifade eden Bakan Selçuk, “Eylül başından itibaren de hepimiz okullarımızda olmak için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Hazırlıklarımızın temel noktası temizlik ve hijyenle ilgili. Türk Standartları Enstitüsü ile hazırlamış olduğumuz kontrol kılavuzunun yenilenmiş haliyle beraber her türlü tedbirin alınması noktasında iş ve işlemlerimiz sürüyor” açıklamasında bulundu.

Bakan Selçuk, okullardaki hijyen tedbirlerinden de bahsetti:

“Bildiğiniz gibi okullarımızın tamamının Temiz Belgesi aldığını paylaşmıştık. Şimdi yeniden bu Temiz Belgesi gündeme geliyor. Bu doğrultuda da her bir okulumuzda denetçilerimiz incelemeler yapıyorlar. Daha önce de paylaşmıştım, Türkiye’de 3 bin 300 civarında denetçimiz var. Şimdi bu arkadaşlarımıza 1200 yeni denetçi arkadaşımız daha ekleniyor. Onlarla beraber Okulum Temiz Belgesi’ni ağustos ayının sonundan itibaren de tamamlamış olacağız ve böylece okullarımızın bir ihtiyacı varsa bunları da okul açılmadan önce halletmiş olacağız. Bu çerçevede elbette bu görev, yani okulların açılması il ve ilçe yöneticilerimiz, okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz tarafından her türlü hazırlıklar sürdürülüyor. Bu aynı zamanda bir toplumsal ödevdir. Aşı olarak hem kendimizi korumak hem de okulların açılması noktasında yol açmak söz konusu. Bütün toplumumuzun desteğini bekliyorum, sağduyulu davranmalarını bekliyorum.”