GündemSağlık

Uzman isimden korkutan açıklama: Birkaç dalga daha göreceğiz

Yeniden yükselişe geçen vaka sayıları konusunda uzmanlardan art arda açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da ülkede vaka artışının devam edeceğini söyledi. Prof. Dr. Ceyhan’ın açıklamaları haberimizde…

DELTA VARYANTI DAHA BULAŞICI

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Delta virüsün daha önceki koronavirüslerden çok daha bulaşıcı olduğunu belirterek “Zaten bundan sonra çıkacak varyantlar hep daha bulaşıcı olacak. Çünkü daha bulaşıcı olmazsa, bir önceki virüsün yerini alır ve kendini gösteremez. Özellikle delta virüsün yayılımında sınırlarımızı iyi kapatamadık. Turizmin önceliklendirilmesi tabii ki anlaşılabilir bir durum. Ancak bu sırada delta virüs Rusya’da çok hızlı bir şekilde artarken, biz Ruslara çok kolaylıklar göstererek, yapılması gerekeni yapmadan ülkemize aldık. Bunun sonucu olarak Ruslar her şey dahil otellerde tatil yapıyorlar. Ama orada çalışan Türkler var. Kurban Bayramı’ndaki en büyük risk de orada zaten. Türkler ile Ruslar aynı otellerde tatil yaptılar. Ortak alanda yemek yediler, havuzu kullandılar. Bu temasların etkisi de henüz görülmedi” açıklamasını yaptı.

YENİ DALGALAR GELECEK

Önümüzdeki haftadan itibaren vakalarda yeni artışların görüleceğini söyleyen uzmanlardan biri olan Prof. Dr. Ceyhan, “Ama unutmayalım ki hiç aşı yapmasanız da, önlem almasanız da bu salgın dalgalar şeklinde devam ediyor. Neticede bir vaka artışı dönemleri yaşayacağız. Bu artacak, tekrar azalacak. Salgın bütün dünyada son buluna kadar birkaç defa artış dalgaları göreceğiz. Bu dalganın ne kadar büyük olacağı ise alınacak tedbirlere, uygulanacak kısıtlamalara bağlı. Dediğim gibi aşıdan böyle bir beklentiye girmemiz son derece yanlış” dedi.