Gündem

Restoran, kafe, gece kulübü, spor salonu, sinema ve tiyatro yasaklarıyla ilgili yeni açıklama! 1 Eylül..

Koronavirüs salgınında artık delta varyantını etkisini iyiden iyiye göstermeye başladı. Vakaların hızlı bir şekilde artış göstermesine ek olarak bayram tatili yoğunluğunun da etkileneceğini söyleyen uzmanlar, daha yüksek sayılarla karşılaşabileceğimizin sinyalini vermişti. Konu ile ilgili son dakika açıklaması geldi.

Buna göre Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkan Kaya Demirer tarafından yapılan açıklamada 1 Eylül’den itibaren restoran, kafe, gece kulübü, spor salonu, sinema ve tiyatro gibi kalabalık alanlarda bulunacaklara 2 doz aşı zorunluluğu getirilmesi konusunda çağrıda bulundu.

1 EYLÜL’DEN İTİBAREN

Kara Demirer, yapmış olduğu açıklamasında, “”1 Eylül’den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü müsabaka sahaları, sinema, tiyatro, konser ve düğün ve özel davetlere katılacak misafir ve müşterilerin 2 doz aşıyı yaptırmış olması zorunluluğu getirilmesi” istedikleri konusunda yetkililere seslendi.

SONBAHARDA DAHA KÖTÜ BİR TABLO

Demirer yapmış olduğu yazılı açıklamasında delta virüsünün etkinsi hızla göstermeye başladığı ve sonbahar ayında bizi daha kötü bir tablonun bekleyebileceğinin sinyalini verdi. Bu kapsamda bazı mekanlar için 2 doz koronavirüs aşısının zorunlu tutulması gerektiğini söyledi.

“SALGININ ORTADAN KALKTIĞINI DÜŞÜNMEK İÇİN ÇOK ERKEN”

Uzman isim, açıklamasının devamında salgının bedelini hem ekonomik hem de sosyal açıdan ödediklerinin altın çizerek, “Bugün salgının bir daha geri gelmemek üzere ortadan kalktığını düşünmek için erken. Fakat bugün 18 aydır süren mücadelede gelinen noktada insanlık için bir umut var, çünkü aşı var. Aşı, tercih değil toplumsal sorumluluktur. İnanıyoruz ki bireysel özgürlükler ancak toplumsal korunabilir. Şu anda mümkün olan tek seçenek hayatı korumak için virüsle güvenli bir şekilde bir arada yaşamak, toplumun farkındalığını ve kurallara uyumu artırmaktır. Toplumsal bağışıklığı yakalamak da artık bir yöntem olarak gözükmektedir. Zira iki doz aşısını tamamlamış bireylerin virüsle temaslarında varyantı ne olursa olsun ağır bir vaka durumunun gerçekleşmediğini tüm dünyada gözlemliyoruz” ifadesini kullandı.

RESTORAN, KAFE, BAR, GECE KULÜBÜ, SPOR SALONLARI..

“Birincisi; 1 Eylül’den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü müsabaka sahaları, sinema, tiyatro, konser ve düğün ve özel davetlere katılacak misafir ve müşterilerin 2 doz aşıyı yaptırmış olması zorunluluğu getirilmesi.

İkincisi; 1 Eylül’den itibaren 2 doz aşısını yaptırmaktan imtina etmiş sektör çalışanlarımızın kanun değişikliğiyle işverenin inisiyatifinde ileri bir tarihe kadar tek taraflı bir karar ile zorunlu ücretsiz izine çıkartılabilmesi durumu.

Önerdiğimiz bu iki maddenin 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe girebilmesi için 1 Ağustos’ta bu kararın açıklanmasıyla 4 haftalık süre içinde hiç aşılanmamış bireylerin dahi iki doz aşısını tamamlaması sağlanmış olacaktır”