GündemSağlık

Bilim Kurulu Üyesinden Flaş Açıklama! Vaka Sayıları Giderek Artacak!

Kurban Bayramı tatili bitti, vaka sayıları ise her geçen gün tırmanışa geçmeye devam ediyor. Tatil öncesi uyaran uzmanlar ise öngörülerinde yanılmadıklarını belirterek tatil sonrasında da yeniden uyarılarda bulunuyorlar. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan da ‘gidişat kötü’ diyen isimlerden…

Vatandaşlar tam kapanmaya bir kere daha girmek istemiyor ancak ülkemizde yeniden artışa geçen vaka sayıları uzmanları korkutuyor. ‘Yeni dalgalar gelmeye devam edecek’ açıklaması yapan uzmanlara ek olarak konuyla ilgili bir açıklama da Prof. Dr. Özkan’dan geldi. Özkan, “Rakam 14 bindeyken, pozitif olanlarla karşılaşma ihtimalimiz daha çok olacak. Temas edince hızlı artış görebiliriz, gidişat öyle görünüyor. Engellemenin tek yolu aşı” dedi.

AŞI OLUN ÇAĞRISI

Yapılan onlarca uyarıya rağmen bayramda kurallara uyulmadığını da belirten Prof. Dr. Özkan:

“Bayramda kurallara uyulmadı. Ben çevremde de uyarmama rağmen el öpmeyi, sarılmayı bir türlü ihmal edemedik. Önümüzde kış var. Yeni bir varyant, virüste bir değişim yaratmadan yok olmasını sağlamanın tek yolu yayılımı engellemek ve aşı olmak. Bu virüsün bir mevsimsel grip gibi oluşması temel beklentimiz. Bunun oluşması için de aşı çok önemli. Gönlümdeki kısıtlamaların olmaması. Bizi eğitim, ekonomik, sosyal ve psikolojik yapımız bakımından bu kısıtlamalar çok etkiliyor. Tabi rakamlara ve delta varyantının yayılım hızına bağlı. Bunları analiz edip bakmak gerekiyor. İsrail’de, İngiltere’de vakalar artmaya başladı. Oldukça yüksek aşılama oranlarına sahip bu ülkeler. Aşı, o damlacığın size gelmesini engellemez. Bunu engelleyen maske ve mesafedir. O damlacık size ulaştıktan sonra kötü hastalık yapma, hastaneye yatma ve ölümü azaltır” diyerek aşı olanlarla hastaneye yatma ve ölüm oranının aşı olmayanlara göre 10 kat daha düşük olduğunu ifade etti.