Ekonomi

Ziraat Bankası’ndan faizsiz kredi açıklaması! 1 yıl geri ödeme yok!

Kamu bankaları arasında olan Ziraat Bankası yeni bir kampanyayı duyurdu. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre Tarım ve Ormancılık akanlığı tarafından Ziraat Bankası aracılığı ile vatandaşlara destek ödemesi yapılacağı duyuruldu. Faizsiz ve bir yıl ertelemeli olarak verilecek kredilerde bankaya geri ödemeler 84 ay içerisinde yapılıyor.

Ziraat Bankası, köyüne dönmeye karar veren vatandaşlara kredi veriyor. Projeden yararlanmak isteyen üreticiler 150 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyor. Aynı zamanda kullandıkları kredi için özkaynak şartı da aranmıyor.

Başvuruda bulunmak isteyenler için başvuruların Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri üzerinden 18 yaşını tamamlayanlar için alınacağı duyuruldu.

7 YIL VADELİ

Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Damızlık koyun alımı amacıyla 7 yıla kadar vadeli yatırım kredisi, yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullandırılabiliyor. Projeden yararlanan her üretici 150.000 TL’ye kadar kredi kullanabiliyor ve bu kredi için özkaynak aranmıyor. Kredilerin teminatını ise krediyle alınan hayvanların rehni ve kefalet oluşturuyor. Kullandırılacak kredilere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan faiz desteği ile üreticilerin 100.000 TL’ye kadar olan kredilerinin faizi sıfıra kadar düşebiliyor.

Ziraat Bankası’nın Valiliklerle işbirliği yaparak uyguladığı Proje ile halihazırda koyun yetiştiriciliği yapan üreticilerin sürülerinin 100 baş ve üzerine çıkarılması hedefleniyor. Proje kapsamında Valilikler, ilgili kurum ve kuruluşların yerel birimlerini koordine ederek, illerinde gelişme potansiyeli yüksek yerli koyun ırklarını, bunları yetiştiren damızlık işletmelerini ve projeden yararlanmak için gerekli şartları taşıyan potansiyel üreticileri belirliyor. Valilikler ayrıca üreticilerin uygun fiyatlarla yem alabilmeleri ve kesim dönemi gelen hayvanlarını uygun fiyatlarla kestirebilmeleri için alternatif firmaları belirleyerek duyuruyor. Projenin devamı boyunca da üreticilerin işletmelerini kontrol edip, Projenin sonuçlarını doğrudan yerinde görerek değerlendiriyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir