GündemSağlık

GÜNDEM: Aşı Olanlar ve Aşı Olmayanlar

Türkiye, 27 Temmuz itibariyle yeniden 20 binlere yaklaşan koronavirüs vaka sayısıyla kırmızı alarma geçerken, aşı olmayanlara getirilecek kısıtlamalar da ülkenin gündeminde. Bazı iller Kabine Toplantısı’nda alınacak kararları beklemeden harekete geçti bile. Toplumsal bağışıklığı sağlayarak pandemiyle mücadelede en etkili yöntem olan aşılama konusunda teşvik çalışmaları yapan iller arasında Diyarbakır, Şanlıurfa ve Trabzon var.

DÜĞÜNLERE GİRİLEMEYECEK

Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası’nın aşıya teşvik kapsamında aldığı kararlar şöyle:

Tüm personeller aşılı olacak.

Maskesiz girilmeyecek ve düğün boyunca çıkarılmasına müsaade edilmeyecek.

Personel sosyal mesafe, maske kullanımı konusunda gerekli uyarılar yapacak.

Düğünde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması için sık sık anons yapılacak.

2 doz aşısını olmayan kişiler düğüne davet edilmeyecek.

Düğün salonlarına gelen misafirlerin ateşi ölçülecek ve ateş ölçen personel, tıbbi maske ile yüz koruyucu kullanacak. Ateşi 38 dereceden yüksek olanlar içeri alınmayacak.

AŞI OLANA İNDİRİM VAR

Trabzon’da iki doz aşı olanlar bölgedeki bazı turizm işletmelerine indirimli girebilecek. Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü ile Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acentaları Derneği (TİSAD) tarafından halkı aşı olmaya teşvik etmek için hazırlanan kampanyada, 15 Temmuz’dan sonra çift doz aşı olanlar tam 30 işletmede indirim hakkı kazanacak.

AŞI YAPTIRAN GENÇLERE HEDİYELER

Şanlıurfa’da da aşı yaptıran 18-25 yaş arası gençlere her hafta yapılacak çekilişle tablet ve bisiklet gibi çeşitli hediyeler verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir