EğitimGenel

Tercih dönemi yaklaşıyor: Üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler

26-27 Haziran’da gerçekleştirilen YKS‘ye tam 2 milyon 296 bin 138 üniversiteli adayı katıldı. 5 Ağustos’ta başlayacak tercih dönemi için de yine bir o kadar öğrencinin telaşlı arayışı hız kazandı. Alanında yetkili isimler de üniversiteye yeni başlayacaklara ‘İyi bir üniversite tercihi nasıl yapılır’ önerileri sunuyorlar. Peki kariyer hayatına atılan ilk adımlardan biri olarak sayılabilecek üniversite tercihi en doğru şekilde nasıl yapılır? İşte öneriler…

Girmek İstediğiniz Bölümün Geleceğini Araştırın

Geleceği olmayan bir bölümde okumak hem vakit kaybettirir hem de ileriki meslek hayatı için atılmış boş bir adımdır. Geleceği olan meslekleri iyi araştırmalı, seçimlerinizi bunlara göre yapmalısınız.

Detaylı Araştırma Yapın

Bu noktada “YÖK ATLAS” tercih dönemindeki öğrencilere iyi bir rehber olabilir. https://yokatlas.yok.gov.tr/mezun-basari-atlasi.php bağlantısı üzerinden Tıp, Diş Hekimliği, Hakimlik, KPSS gibi sınavlarda en başarılı üniversitelerin bölüm bazlı sıralaması yapılmış.

Üniversitenin Bulunduğu Şehir de Önemli

İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere öğrencilerin yaşayabileceği yerlerde ev kiraları artışa geçmiş durumda. Özellikle pandemiden ötürü gelen zamlarla kiralar 2.000 TL’den başlıyor. Ev kirası, yemek, faturalar, ulaşım derken bir evde kalan bir öğrencinin aylık gideri hayli fazla oluyor. Bazı KYK yurtları da konforlu çıkabiliyorken bazıları öğrencileri mağdur ediyor. Özel yurtların da aylık ücretleri odalarda kalan öğrenci sayısı ve yurdun imkanlarına göre aylık 750-5.000 TL arası değişiyor. Bütün bu kriterleri göz önünde bulundurarak doğru şehir seçimi yapmak çok önemli.