Genel

Aşı olmayanlara ekmek satılmayacak mı? Çok tepki çekecek öneri!

Koronavirüs salgınında Türkiye yeni bir dalgaya hazırlanıyor. Vaka sayılarının dün itibarıyla 22 bini aşması ve vefatların 75 bandına yaklaşması herkesi panik etmeye başladı. Aşılama oranlarının da istenilen seviyeye yükselmemesi birtakım açıklamaları da beraberinde getirdi.

Öyle ki, vakaların artması sonrasında gözler aşı yaptırmayan kesme çevrildi. Sosyal medya üzerinden aşı olmayanlar için yasak getirilmesi ve birtakım kısıtlamaların uygulanması konuşuluyor. Durum böyle olunca Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası tarafından tepki çeken bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre aşı olmayanlara ekmek satılmayacak.

Aşı olanların sayısını artırmak ve koronavirüs vakaların azaltılması adına Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası yeni bir kampanya başlattı. Buna göre artık aşı olmayanlara ekmek satılmayacak. Fırıncılar telefonlara gelen aşı mesajlarına bakıp ekmek satacak.

AŞI OLMAYANLARA YASAKLAR HUKUKA VE İNSAN HAKLARINA AYKIRI MI?

Ülkemizde en az bir doz koronavirüs aşısı yaptıranların sayısı 40 milyonu geçti. Ancak dün Sağlık Bakanı yaptığı açıklamasında tek doz aşının koruyuculuk oranının düşük olduğu ve vatandaşların 2. Doz aşısını yaptırması gerektiğini belirtti. Bu açıklama olunca gözler henüz aşı olmayanlara çevrildi.

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan tarafından yapılan açıklamada aşısızlara yasak getirilmesi konusunu değerlendirirken, öncelikle konunun kamusal ve özel alan olmak üzere ayrı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğinin altı çizdi.

Yapılacak olan düzenleme ve sınırlamanın bir hakkın özüne dokunmadan Anayasa’ya aykırı olmaması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse sağlık hakkı ve eğitim hakkı gibi kamusal hizmet alanında aşılı ya da aşısız vatandaş ayrımı yapılamaz.

Ancak tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olan koronavirüse karşı getirilecek olan aşı zorunluluğu, Temel Hak ve Hürriyetlerin Sınırlanması başlıklı Anayasa madde 13’e uygun olabileceği belirtiliyor.

Aynı zamanda aşı zorunluluğunun uygulanması konusunda ek tedbirler alınarak mazereti olmayan ve aşı yaptırmayanların belirli hizmetlerden yararlanmaları ya da belirlenen yerlere giriş ve çıkışları engellenebilir.