GündemSağlık

Bilim Kurulu üyesi uyardı: Aşılanmayanlarda akciğer enfeksiyonu oluyor

Bilim Kurulu üyelerinin uyarıları art arda geliyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan da aşı olmayanları korkutan bir uyarıda bulundu. Turan, “Son zamanlarda gelen hastaların çoğunlukla aşısız olduğunu görüyoruz. Bu da bizi çok fazla üzüyor. Aslında elimizde aşı gibi ağır hastalıktan koruyacak bir silah varken onu kullanmamış olmanın yoğun bakımda oluşturduğu yansıma gerçekten içler acısı. Aşılanmamış grup çok büyük akciğer enfeksiyonuyla karşımıza geliyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Sema Kultufan Turan vaka sayısındaki artışın yoğun bakım ünitelerine yansıdığını belirtti. Turan ayrıca, yoğun bakımda yatan hastaların büyük çoğunluğunun aşısız olduğunu da sözlerine ekledi.

Delta varyantının bulaş oranının yüksek olması ve kişisel önlemlerin artık dikkate alınmamasıyla vaka sayılarının bir iki hafta içinde daha da artacağını belirten Turan “Aşılanmamış grup çok büyük akciğer enfeksiyonuyla karşımıza geliyor” dedi.

Prof. Dr. Turan aşının öneminin altını çizerek, “Pandemi sırasında elimizdeki en önemli silahın aşı olduğunu vurgulamıştık ve vurgulamaya da devam ediyoruz. Çünkü ağır hasta sayısını ya da hastaneye yatış oranlarını aşılamadaki başarı belirliyor. Biz de son zamanlarda gelen hastaların çoğunlukla aşısız olduğunu görüyoruz bu da bizi çok fazla üzüyor. Aslında elimizde aşı gibi ağır hastalıktan koruyacak bir silah varken onu kullanmamış olmanın yoğun bakımda oluşturduğu yansıma gerçekten içler acısı” dedi.

AKCİĞER ENFEKSİYONU OLUYOR

Turan aşılanmamış gruplarda akciğer enfeksiyonuna rastlandığını belirtti.

“Çok daha genç hastalar, aşılanmamış grup çok büyük akciğer enfeksiyonuyla karşımıza geliyor. Şu an en büyük sıkıntımız, aşılanmamış grubun yoğun bakım ihtiyacının olması ve devam etmesi. Örneğin aşılanmamış bir birey gidip bu hastalığa yakalandıysa bize söylediği, ‘Çok pişmanım şu hale gelmekten dolayı, keşke aşılansaydım’ şeklinde hava açlığı içerisinde yaşamanın sıkıntısını fark ediyorlar. Bu çok önemli, büyük bir çoğunluğu aşısız grup oluşturuyor. İkinci bir grup ise iki doz Sinovac aşısı olmuş ama üzerinden fazla vakit geçmiş hastalar. Burada biz aslında Bilim Kurulunda 6 ay gibi bir süreden bahsetmiştik. 3 ila 6 ay geçmiş bireylerde özellikle bir hatırlatma dozunun yapılmasının gerekliliği söz konusu. Halkımızın bu konuda ilgisinin devam etmesi lazım. ‘İki doz aşı oldum, artık gerek yok’ gibi bir mantık yok. Çünkü hala aşılanmaya ihtiyacımız var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir