Ekonomi

Borcunu erteletmek isteyenler dikkat! Belge ile bankaya başvurmanız gerekiyor!

Borcu olan vatandaşları yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre mağduriyetlerini belge ile kanıtlayan kişilerin borçları ertelenecek. TBB Rize, Artvin ve Düzce’deki sel felaketinden etkilenen banka müşterilerinin talepleri halinde bankaya olan borçların ödenmesi, ertelenmesi ve finansman olanakları sağlanması konusunda tavsiye kararı aldığını ifade etti.

Birlik Yönetim Kurulu, afet bölgesinde yaşanan muhtelif sorunların hafifletilmesi için katkıda bulunması, bölgeye ihtiyacı olan desteğin sağlanması konularının görüşüldüğünü aktaran duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde bankalar  tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu kapsamda  yönetim kurulumuz tarafından, felaketin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz  etkilere maruz kalan, ödeme imkanları olumsuz etkilenen müşterilerin talepleri  halinde bankalara olan borçlarının ödenmesinde, ertelenmesinde ve kendilerine  finansman olanakları sağlanmasında gerekli kolaylıkların gösterilmesi hususunda  üyelerimize tavsiyede bulunulmasına karar verilmiştir. Ayrıca, mücbir halin  yaşandığı mahalde ikametgahı, iş yeri adresi veya şubede hesabı bulunan  müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin  bildirimlerinin, risk merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması  hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için risk merkezi üyelerinin  bilgilendirilmesi kararlaştırılmıştır. Müşterilerimiz sel felaketinden  etkilendiklerini kanıtlayan belgelerle bankaları ile temasa geçebilir”