Gündem

8 ilde orman yangını! Bakan Pakdemirli’den orman yangınlarının sebebi ile ilgili açıklama!

Bakan Çavuşoğlu, Kurum ve Pakdemirli son 2 günde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde meydana gelen orman yangınlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 8 ilde meydana gelen ve hala devam eden orman yangınlarına ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sebebinden çok söndürülmesiyle ilgilendiklerini belirtti.

Bakan Pakdemirli, yaptığı açıklamasında, “3 uçak, 38 helikopter, 472 arazöz ve 4 bin personelle yangınlarla mücadele ediyoruz. Sebebinden çok söndürülmesi bizi ilgilendiriyor. Sebebi de adli merciler tarafından araştırılıyor” dedi.

Bakan Pakdemir’linin açıklamaları şu şekilde:

Güvercinlikte bir otelin boşaltılması tahliyesi söz konusu oldu. Tüm yangınlara 3 uçak 38 helikopterle, tüm kurumlardan katılan 4 bin personelle müdahale ediyoruz. 183 vatandaşımız etkilendi. 15’i taburcu oldu. Manavagat Devlet Hastenesinde 10 entübe hastamız başka hastaneye taşındı. Malesef Antalya’da 3 can kaybımız var. Başımız sağolsun.

Devletin taptığı uyarılara uyalım. Mal elebtte değerli ama canımızdan değerli değil. Bugün itibariyle uzun zamana yayılması beklenen yangının 1-2 günde çıktığını görüyoruz. Elbette kontrol altına alacağız. Bu biraz zaman alabilir. Çeşitli bakanlarımız geldi gitti, ciddi koordinasyon kurduk, devam ediyor.

YANGINLARIN SEBEBİ

Sebebinden çok söndürülmesi bizi ilgilendiriyor. Sebebi de adli merciler tarafından aralşıtırılıyor. 150 büyükbaş, 1000 küçükbaş, 6 bin dekar tarım arazisi ve 500 dekar sera (ağırlıklı jmuz serası) zarar olduğu tespit edildi. Yüksek süratli rüzgarın devamı söz konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir