Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklaması! “THK’nın elinde buralarda kullanılabilecek uçak falan yok!”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çok önemli açıklamalar yapıldı. Erdoğan, yaptığı açıklamasında Cuma namazı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Son günlerde yangınla birlikte ortaya çıkan THK tartışmalarına ilişkin, THK’nın elinde buralarda rahatlıkla kullanılacak uçakların olmadığının altını çizen Erdoğan, bugün itibarıyla uçak sayısının 5-6’ya çıktığını söyledi.

Erdoğan, yaptığı açıklamasında, “THK uçakları varmış da, neye göre söylüyorsun bunu? THK’nın elinde buralarda rahat kullanılabilecek uçak falan yok. Bunlar uyduruyorlar. Bugün itibarıyla uçak sayımız 5-6’ya çıktı. Rusya’dan Ukrayna’dan aldığımız uçaklar var ” dedi.

Erdoğan, açıklamasında Türkiye’de 28-30 Temmuz tarihleri arasında 71 orman yangını çıktığını ve bunların 57 tanesinin kontrol altına alındığını ifade ederek, “Yani olumlu  istikamette bir gelişme söz konusu. Dolayısıyla şu anda, özellikle öğlen  itibarıyla uçakların gelişiyle olumlu istikamete dönüyoruz” dedi.

Yangınlara ilişkin soruşturmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade ederek, “Eş zamanlı ülkemizin değişik yerlerinde çıkan yangınlarla ilgili soruşturma  yoğun bir şekilde devam ediyor. Yani burada acaba herhangi bir suikast, bu tür şeyler var mı yok mu, bunların üzerine gidiliyor” diye konuştu.

Bölgelere anında bakan ve bakan yardımcılarını gönderdiklerini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Bütün imkanlarımızı seferber etmek suretiyle burada dünyada sayılı  itfaiye örgütlerinden bir tanesine biz sahibiz. Böyle bunların anlattığı gibi  değil. Türk Hava Kurumunun uçakları varmış da.. Neye göre söylüyorsun bunu? Neyi  biliyorsun da söylüyorsun? Türk Hava Kurumunun şu anda elinde buralarda  rahatlıkla kullanabilecek uçak falan yok. Ama bunlar duymaz uydurur kabilinden  uyduruyorlar. Biz ise şu anda bir defa burada 45 helikopterle, bunlar fonksiyonel  helikopterler, çalışıyoruz. Bunların yanında şu anda biz bugün itibarıyla uçak  sayımız 5-6’ya çıkmış vaziyette. Bu uçaklardan Rusya’dan, Ukrayna’dan aldığımız  uçaklar var. Az önce yaptığımız görüşmeler neticesinde Azerbaycan da bir amfibik  uçağını gönderecek ki bunlarla beraber uçak sayısı 6-7’yi bulacak. Bizim için en  verimli olanlar zaten bu yangın söndürmede bu uçaklar. Amfibik olmaları hasebiyle  de çok daha tesirli, çok daha suyu alıp çok seri bir süreç içerisinde yangın  söndürmeye ulaşabilen bu uçaklarla en modern anlamda bir etkinlik arzu  ediyorlar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir