Gündem

Prof. Dr. Gürcan Altun: AVM ve resmi daire girişlerinde aşı zorunluluğu olsun!

Salgına ilişkin vaka ve vefat sayılarının her geçen gün artması üzerine Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Altun, yapmış olduğu açıklamasında salgında mücadelede aşı kartı uygulamasının hayata geçirilmesi önerisinde bulundu.

Altun, Tabip Odası’nda gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Yaz dönemlerinde tedbirlerin gevşetilmesi sebebiyle vaka sayılarında artış yaşandığını belirterek, “Öncelikle maske kullanımıyla ilgili gevşeklikler başladı. Sonrasında yine insanların kalabalık ortamlarda bir araya gelmesi salgının artışındaki en temel etkenlerden biri” dedi.

Toplu halde yapılan organizasyonların vaka sayılarını hızlı bir şekilde artırdığını ifade eden Altun, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Bizim hızlı şekilde aşılamayı tamamlamamız lazım. Aşının temel amacı bulaştırmayı, hastalığın yayılmasını önlemektir. Bu önlenemezse ağır hastalık tabloları ve fazla ölümler olacaktır. 2. doz aşıları çok hızlı bir şekilde bitirebilirsek, bu bulaşı ne kadar çabuk engelleyebilirsek ülkemiz açısından o kadar iyi olacaktır. Aşı olmayanlara yönelik kısıtlamalar getirilmesi lazım. AVM’lere girişte HES kodu bakıyorsunuz ama niye aşı karnesi sormuyorsunuz. 2 doz aşısını olmayan insanları sokmamalısınız AVM’ye. Bütün resmi dairelere girişlerde, okullarda, fabrikalarda aşı kartı uygulaması olmalı”

Edirne’deki Saros Körfezi’ndeki turizm hareketliliğinin vaka sayıları artırdığını ifade eden Altun, Keşan ilçesinde artan vaka sayılarına karşın vatandaşların bireysel tedbirlerini artırması gerektiğinin altını çizdi.