Kültür-sanat

Türk tiyatrosunun efsane isimlerinden Nedret Güvenç hayatını kaybetti!

Türk tiyatrosunun efsane isimleri arasında olan Nedret Güvenç 90 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı olan güvenç’in uykusunda hayatını kaybettiği duyuruldu. Ünlü ismin vefatı sanat dünyasını yasa boğdu.

Türk sinemasının efsane ismi Nedret Kudret Güvenç sabaha karşı uykusunda hayatını kaybetti. Sanat hayatı boyunca pek çok ödüle layık görülen usta isim, 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanını almıştı.

BAŞ SAĞLIĞI MESAJLARI PEŞ PEŞE GELDİ

Ünlü ismin vefatı sonrasında sosyal medya üzerinden peş peşe paylaşımlar geldi.

“Babamın bayrağı taşıyan en tutkulu öğrencisi, annemin sırdaşı, omuzdaşı, 26 yıllık Avni Dilligil Ödüllerinin sırtlanıcısı, nikah şahidim, ustam, Nedret teyzem.. Türk Tiyatrosu yazar, yönetmen, oyuncu, hoca kısaca çok önemli bir tiyatro insanı ile vedalaşıyor. Tiyatronun divası… Sizlerin açtığı yolda bayrak bizde. Elden geldiğince.

Hep anlatırdı Nedret Teyze İlk sahneye çıkışı annemin hastalanması ile olmuş, onun yerine acil hazırlanmış. Sonrasında da ilk kendi rolündeki karakterin adı Belkıs imiş. ‘Uğurumsun sen’ derdi. Babamı, hocalığını bana anlatanım idi hep. Şimdi hepsine benden selam edin Nedret teyzeciğim. Nurlar içinde uyuyun”

NİLGÜN BELGÜN

“Nedret Güvenç hanımı kaybetmişiz. Cennet mekanı olsun”

IŞIL YÜCESOY

“Bir ömür sanatla dimdik ayakta kalmak… Sayın NEDRET GÜVENÇ gibi çınarı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Başımız sağ olsun.”

SÜHA UYGUR

“Nedret Güvenç… Türk tiyatrosu çok büyük bir sanatçıyı kaybetti… Başarılarla dolu altın bir devir ne yazık ki sona erdi… Sizi tanımak benim için çok büyük bir onur oldu… Tiyatro dünyasına ve Sevgili Nazan’a, Ece’ye ve tüm ailesine başsağlığı diliyorum…”