Ekonomi

Altın fiyatları ile ilgili herkesi yakından ilgilendiren önemli uyarı!

Yatırımcıların ve vatandaşların yakından takip ettiği altın fiyatlarına ilişkin son dönemlerde peş peşe açıklamalar geliyor. Düğünlerin başlaması ile birlikte altın fiyatlarındaki anlık yükseliş ve düşüşler vatandaşların kafasını karıştırıyor. Özellikle Kurban Bayramı’ndan sonra açılan piyasalarda altın fiyatlarının çok dalgalı bir seyir göstermesi sonrasında altın fiyatlarına ilişkin uyarı geldi.

Altın piyasasında hareketlilik ön planda olurken, uzman ve analistlerin yorumları da artmaya başladı. Yatırımcısı için büyük bir öneme sahip olan altın fiyatlarıyla da şaşırtmaya devam ediyor. Son değişimlerle vatandaşların yakından takip ettiği altın kafaları karıştırmaya devam ediyor. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş tarafından önemli bir açıklama yapıldı.

Memiş, yaptığı açıklamasında dolar kurunun 7,90 seviyelerine kadar düşebileceğinin altını çizerken, ellerindeki altını şu anda satan kişilerin pişman olabileceğini de söyledi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş altın yatırımcısına kritik bir uyarıda bulundu. İşte o açıklamalar:

“Altın ve gümüşün bir miktar değer kazandığını, destek sevilerinin altına kaymak istemediğini yükseliş isteğini koruduğunu görüyoruz. Altın haftanın son işlem gününde altının gram fiyatının 497-507 aralığında işlemler gerçekleştirdi. Gram altın fiyatı 495- 505 aralığına sıkıştı ama bu hafta 497-507 lira aralığında işlem gördü.

Dolar kurunda bir miktar geri çekilmeler gördük. 8.48-8.58 aralığında işlemler gerçekleştirdi. Dolar kurunda 8.44 lira güçlü bir destek olduğunu görüyoruz.

8.44 seviyesinin altına sarkarsa dolar kurunun 8 lira altına sarkma ihtimali bile olabilir. O yüzden 8.44 seviyesini önemsiyorum ancak 8.50 altındaki rakamlar kısa vade için özellikle dövizle ticaret yapanlar için bir alım fırsatı olduğunu da özellikle belirtmek isterim.

Döviz tarafındaki düşüşlerin kalıcı olmadığını suni özellikle patlama öncesi yani agresif yükseliş öncesi son bir hamle ile alım fırsatı vereceğini tahmin ediyorum.

Altının ons fiyatı 1791-1834 dolar aralığında ama yükselişlerin daha hızlı devam edeceğini öngördüğümden dolayı 1800 dolarların altına eğer sarkmalar gerçekleşirse şimdilik böyle bir emare yok.

1808 dolar güçlü bir destek seviyesi. Eğer bu seviye aşağı yönlü kırılırsa tekrar 1790 seviyesini konuşabiliriz ancak altın fiyatlarında hızlı yükselişler bizi bekliyor.

Özellikle ağustos ayında 1860-1880 dolar yukarı yönlü kırıldıktan sonra yükselişlerin 1960 dolar seviyesine kadar hızlıca yükseleceğini de görebiliriz.

O yüzden altın satmak isteyen çıkmak isteyen yatırımcısını da rehavete kapılmadan sabırla beklemesini ifade edebilirim”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir