EkonomiGenel

Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan yapılacak yardımları açıkladı!

Gelen bir son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya afet bölgesinde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yaptığı açıklamasında acil ihtiyaçlar için 50 milyon TL gönderildiğini ve birtakım borçların da erteleneceğini açıkladı.

Erdoğan, afet bölgelerine ilişkin yaptığı açıklamasında, “Acil ihtiyaçlar için 50 milyon lira gönderildi. Vergi, SGK primi, tarım ve ziraat borçları ertelenecek” ifadelerini kullandı.

KİRA YARDIMI YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yangından etkilenen bölgelerde acil ihtiyaçları karşılamak için 50 milyon lira ödenek gönderilmiştir. Yanan ve hasar gören evlere ayrıca kira yardımı yapılacak. Tarım, hayvancılık ve sera faaliyetlerinin hasarları karşılanacak” dedi.

Erdoğan, yaptığı açıklamasına şöyle devam etti:

“Genel hayata etkili afet bölgesinde vergiler, SGK primleri, esnaf kredileri ödemeleri, Tarım Kredi, Tarım Ziraat borçları ertelenecek. İlk tespitlere göre 16 mahallemiz yangından zarar görürken bazı mahalleler boşaltıldı. Hasar gören konutlarla ilgili tespitler ışığında gereken çalışmalar yürütülecektir”

“Elektrik sıkıntısı yaşanan 35 köyden, tedbiren kesintisi süren 12’si hariç diğerlerine elektrik verilmiştir. Su kesintisi olan mahalle sayısı 25’ten 15’e düşürülmüştür”

“YANAN YERLER BAŞKA AMAÇLA KULLANILAMAZ”

Yangın etkilenen bölgelere ilişkin Erdoğan, “Anayasa’mızın 169. maddesine göre, yanan alanlar başka amaçla kullanılamaz ve tekrar ağaçlandırılır. Türkiye’nin orman varlığını artırmış bir yönetim olarak, yanan her yeri daha fazlasıyla tekrar ağaçlandırmak en başta gelen görevimizdir” ifadelerini kullandı.

“3 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ”

Bölgedeki yangınlarda 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Erdoğan, “Yangından etkilenen 334 vatandaşımıza tıbbi müdahaleler derhal yapılmış ve hemen hepsi taburcu edilmiştir” dedi.

“Son üç günde 4 bin personel, 6 uçak, 45 helikopter, 1 insansız helikopter, 9 İHA, 660 arazöz, 65 iş makinesi, 117 itfaiye aracı, 31 ambulans görev yapmıştır. Yeni teknolojiye sahip amfibi uçaklar, gelişmiş helikopterlerimiz sayesinde yangınla mücadelede filomuzdaki zafiyeti ortadan kaldırmaya çalıştık. Bilhassa insansız hava araçları, yangınların hızla tespiti ve büyümeden kontrol altına alınması konusunda bize büyük imkanlar sağlamıştır”

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Orman teşkilatımız dünyanın en iyilerinden kabul edilir. Herkesi, şehitler verme pahasına ormanlarımızı koruyan bu teşkilatın mücadelesine saygı duymaya davet ediyorum. Uluslararası kuruluşların değerlendirmelerine göre bölgemizde yangınlara en hızlı ve etkin müdahaleyi yapan ve en az zarar gören ülkeler arasında ilk sırada yer alıyoruz”

Yanan kısımların ağaçlandırılması ise ilk yağmurlarla birlikte başlayacak.

THK AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde gündemde olan THK uçak konusundaki sıkıntısının ana sebebinin uzun yıllar boyunca filo ve teknolojisini yenileyememiş olması olduğunu ifade ederek “Her zaman olduğu gibi birileri milletin yüreğindeki yangını kısır çekişmelerine meze yapmanın gayreti içinde düşmüştür. Bu, siyaset konusu yapılacak bir mesele değildir” diye konuştu.

Erdoğan, konuya ilişkin sözlerin şu şekilde tamamladı:

“Tüm vatandaşlarımızı, ormanlarımızın korunması, tedbirsiz ateş yakılmaması, yakılan ateşlerin tamamen söndürülmesi hususunda dikkatli olmaya devam ediyorum”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir