Genel

Nöbetçi noter uygulaması yeniden başladı!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir ara verilen nöbetçi noterlik uygulaması alınan kararla birlikte bugün yeniden başladı. Ülke genelinde bugünden itibaren 119 noter hafta sonu boyunca vatandaşlara hizmet verecek.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında noterlik hizmetlerinin daha da etkin, verimli ve hızlı bir şekilde yürütülmesi adına 6 Nisan 2019 tarihinde nöbetçi noterlik uygulamasının başladığını duyurmuştu.

Ancak artış gösteren koronavirüs vakaları sebebiyle Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararı sonrasında nöbetçi noterlik uygulaması 17 Mart 2020 tarihinde bir süreliğine ara verildi. Uygulama bir yıl boyunca devam ederken, 810 bin 448 işlem yapıldı. Normalleşmenin başlaması ile birlikte 30 Haziran Resmi Gazete kararına göre nöbetçi noter uygulamasına yeniden başlamasına karar verildi.

Alınan karara göre bugün saat 10.00 itibarıyla başlayan nöbetçi noter uygulaması bu kapsamda 119 şubesi ile bu hafta sonu boyunca hizmet verecek. Hizmet saatlerinin ise 10.00 – 16.00 arasında olacağı açıklandı.

Nöbetçi noter sayısının talebin daha fazla olduğu il ve ilçelerde ilerleyen haftalar boyunca arttırılacağı açıklandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir