Gündem

Ege Bölgesi sallanıyor… Artçılar peş peşe geliyor! Son depremler

Ege Denizi Datça (Muğla) açıklarındaki sarsıntıların ardı arkası kesilmiyor. Özellikle bu bölgede yaşayan vatandaşlar da art arda yaşanan yangın felaketlerinin ardından bir de deprem korkusu ile karşı karşıya kaldı. İşte bölgedeki son depremler…

AFAD’ın sitesinde yayımlanan son verilere göre Datça’da art arda artçı sarsıntılar meydana geliyor. En son 2.7 büyüklüğünde kaydedilen artçının derinliği ise 3.53.

13.45 sularında ise 3.5 şiddetinde artçı meydana gelen bölgede daha büyük çaplı bir sarsıntının olmasından endişe duyuluyor.

Sabah 8 sularında Ege Denizi’nde meydana gelen 5.5’lik sarsıntının ardından ise olumsuz bir ihbarda bulunulmadığı bilgisi verilmişti. Korkutan sarsıntının artçıları bir müddet daha devam edecek gibi görünüyor.

İlk belirlemelere göre can ve mal kaybının olmadığı depremler son günlerde felaketlerle burun buruna gelen halkı endişelendiriyor.

‘EN KRİTİK FAYLARDAN BİRİ’

Geoteknik uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy da bölgede peş peşe meydana gelen sarsıntılar hakkında konuştu. Ersoy, “Bölgedeki en kritik faylardan birisidir. Kara bölgesinde böyle bir deprem olmaz. Bu bölgede tarihte 8 büyüklüğünde bile depremler olmuştur. Bölgeyi iyi bildiğimiz için, deprem potansiyeli her zaman var. İklimlerle deprem arasında bir bağlantı kurulamıyor. Yani depremlerin sıcaklarla alakalı olması mümkün değil. Kışın da büyük depremler oluyor. Biz bir deprem ülkesiyiz. Özellikle bu bölge kritik bir bölge” diyerek burada depremlerinin olmasının mümkün olduğunu ancak bunun her zaman çok daha büyük çaplı bir depreme işaret etmeyeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir