Gündem

Meteoroloji günler öncesinden uyarmıştı! Beklenen felaket Van’ı yeniden vurdu!

Meteoroloji günlerdir uyarıyordu. Van‘da ikinci kez sel felaketi yaşandı. Ülkenin güneyi yangın felaketleriyle boğuşurken doğusu ise sel felaketiyle burun buruna geldi. Van’da bugün de devam eden yağışlar yeniden sele neden oldu. İşte detaylar…

Başkale ilçesine 60 kilometre uzaklıkta kalan Esenyamaç Mahallesi’nde dün yaşanan sel afetinin ardından Van Büyükşehir Belediyesi, Karayolları, DSİ, ilçe belediyesi ekipleri hasar gören yolların onarılması ve çamurun temizlenmesi için çalışma başlattı. Bugün de devam eden çalışmalar sırasında şiddetli yağış tekrar başladı, bu nedenle ekipler de çalışmalarını durdurmak zorunda kaldılar.

Öğle saatlerinde başlayan şiddetli yağmurun ardından ise yeniden sel oldu. Sel nedeniyle araçlar su altında kalırken vatandaşlar da çatılara çıkarak korunmaya çalıştılar.

6 EV ÇÖKTÜ

Kaymakam ve Belediye Başkanvekili Asım Solak, dün selden dolayı 6 evin yıkıldığını, 30 evin de ağır hasar aldığını belirtti. Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Solak şunları söyledi,

“İlk andan itibaren köyün içinde oluşan taş yığınlarını, kayaları ve çamuru temizlemek için çalışma başlattık. Tüm kurumlarımız burada. Karayolları, DSİ, Van Büyükşehir Belediyesi, Başkale Belediyesi olmak üzere tüm kurumlarımızın araçlarını görevlendirdik. Mahalle içindeki temizlik çalışmalarının ilk etabını gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda hasar tespit çalışmaları bir yandan devam ediyor. Mağdur olan vatandaşlarımız için geçici çadır kurulumunu başlattık. Kızılay sıcak yemek dağıtıyor. Kriz anını en iyi bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki birkaç gün daha bu yağışların süreci bize rapor edildi. Sel afetine karşı vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Dere yataklarından uzak durmaları, kendileri ve hayvanlarını korumaları açısından faydalı olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir