Gündem

Orman yangınlarında son durum: Felaketi yaşıyoruz

Türkiye günlerdir yangın felaketlerinin pençesine düşmüş durumda. Ülkenin birçok yerinde eş zamanlı olarak çıkan orman yangınları hava koşullarının da etkisiyle yerleşim yerlerine sıçrıyor ve hem can kaybına hem de maddi ve manevi birçok hasara neden oluyor. Afet bölgelerinde yaşamını sürdüren savunmasız canlar da ölümle burun buruna gelirken bitki örtüsü de önemli ölçüde zarar görüyor. Peki yangınlarda son durum ne? İşte bütün detaylar…

Türkiye felaketi yaşıyor. Alınan son dakika bilgilerine göre Milas’ın Beyciler Mahallesi’nde 3 gün önce başlayan orman yangını Ören Türkevleri, Çökertme, Bozolan, Fesleğen, Gökbel ve Türkevleri ile Bodrum’un Aşağı Mazı, Yukarı Mazı mahallelerini sarmış durumda. Gece boyunca karadan yürütülen söndürme çalışmalarına eş zamanlı olarak havadan da müdahale ediliyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen arazözler ile itfaiye ekipleri de geniş bir alanın etkilendiği yangında çalışma yürütüyor.

Tahliye edilen mahallelerde kontrol altına alınan alanlarda soğutma çalışmaları devam ediyor.

KİSSEBÜKÜ

Bodrum’da Kissebükü Koyu’na kadar ilerleyen alevler havadan ve karadan çalışmayla kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Arazözlerin yanan alanlara ulaşabilmesi için iş makinelerince orman yolu açılıyor. Gönüllüler ve bölge halkı da ekiplerin çalışmalarına destek veriyor. Yangının bölgedeki diğer yerleşim alanlarına sıçramaması için ise güvenlik önlemi alınıyor.

Kavaklıdere ilçesindeki orman yangınına ise havadan ve karadan müdahale sürüyor. Yangın henüz kontrol altına alınabilmiş değil.

MANAVGAT HÂLÂ YANIYOR

İlçede 28 Temmuz’da çıkan orman yangınını kontrol altına almak için ekipler yoğun bir mücadele içinde. Orman yangını, Beydiğin, Çardak mahalleleri ile Kızıldağ çevresini sarmış durumda. Görevli ekipler gece boyunca arazöz ve itfaiye araçlarıyla söndürme çalışmalarını devam ettirdi. Yangına havadan da müdahale devam ediyor.