Ekonomi

Borcu olanlara güzel haber geldi! Yarısı siliniyor!

Borcu olan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Borç yapılandırmasına ilişkin son dakika bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre borç yapılandırmasına borcunu peşin olarak ödeyenlere yüzde 90 oranında avantaj sağlanacağı duyuruldu. Konuyla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı İsmail Yılmaz tarafından önemli açıklamalar yapıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı İsmail Yılmaz, işten çıkma yasağının 1 Temmuz’da sona erdiğini ancak sayılarda çok büyük değişikliğin olmadığını ifade ederek, “Bilakis sigortalı sayılarımızda artışın olduğunu da görüyoruz. Geçmiş yıllarla eş değer seyrediyor. Olağanüstü durum söz konusu değil” dedi.

YÜZDE 90’I SİLİNECEK

Borcu olan vatandaşlara fırsat sunulmaya devam ediliyor. SGK Başkanı Yılmaz 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun hakkında basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında ise, “Bunun yerine yurt içi üretici fiyat endeksi ile güncellenen tutarlar ödenecektir. Bu güncellenen tutarın peşin ödenmesi halinde TÜFE’nin yüzde 90’ı silinecektir. İki taksit halinde ödemesi halinde yüzde 50’si silinecektir. İdari para cezalarının ise yüzde ellisi silinecektir. Kalan tutarlar Yİ-TÜFE ile güncellenecektir. Peşin ödeme veya taksitler kredi kartıyla da ödenebilecektir. İşveren sigortalılarımız borçlarını ikişer aylık taksitler halinde ödeyebilecektir” dedi.

YAPILANDIRMA CİDDİ AVANTAJ SAĞLIYOR

Örnek borç hakkında da bilgi veren Yılmaz, 5 bin 534 TL ödemesi olan borcun yapılandırma ile peşin bir şeklinde ödendiğinde 1.292,25 TL olarak ödendiğini ifade ederek, “Bu yapılandırma çok ciddi avantaj sağlamaktadır. Biz bu kapsamda bütün borçlarımızı, işverenlerimizin, sigortalılarımızın, Bağ-Kur’lularımızın primini kendi ödeyenlerin tamamını bu avantajdan faydalanması için müracaatlarını bekliyoruz. Yapılandırmadan faydalananalar, borçlarını peşin öderlerse ‘borcu yoktur’ yazısı alabilecekler. Taksitle ödemenin tercih edilmesi halinde ilk taksitin süresinde ve tam olarak ödenmesi şartıyla yine ‘borcu yoktur’ yazısı alabilecekler bu şekilde ihalelere katılabilecekler, ödemelerini alabilecekler ve kurumuzun ödemiş olduğu teşvik ve desteklerden faydalanabilecekler” diye konuştu.