GündemSağlık

Validen önemli uyarı! O ilde vakalar bir hafta içinde tam üç kat arttı

Ülkemizde koronavirüs vaka sayıları, 1 Temmuz’dan beri süregelen normalleşme dönemi ve 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin etkisiyle yeniden tırmanışa geçti. Uzmanlar ve yetkili isimler de yeniden 20 binleri bulan vaka sayıları ile ilgili peş peşe açıklamalarda bulunuyorlar. Koronavirüs bilançosu hakkında bir açıklama da Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’den geldi. Durumun kritik olduğunu belirten Çiftçi, vatandaşları da aşı olmaları konusunda uyardı.

Çiftçi, Sağlık Bakanlığı verilerini baz alarak şu açıklamayı yaptı: “Sağlık Bakanlığının açıkladığı son haritaya göre, ilimizde vaka sayısı 100 binde 40,52 idi. 24-30 Temmuz’da bizim rakamlarımıza göre bu oran 100 binde 121,10’a ulaşmış durumda. Yani 3 kat artmış durumda. Dolayısıyla bu konuya toplum olarak hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Araya bayramın da girmesiyle vakalar hızla artmaya başladı. Bu konuda lütfen dikkatli olalım. Kurallarda herhangi bir değişiklik yok. Maske, sosyal mesafe ve temizlik kuralları aynen devam ediyor.”

‘AŞI OLMAMAKTA DİRENİYORLAR’

Şehirde ısrarla koronavirüs aşılarını olmayan bir kesimin de olduğunu belirten Vali Çiftçi, bir kez daha ‘aşı olun’ çağrısı yaptı:

“”Çorum’da bugüne kadar 542 bin birinci, ikinci ve üçüncü doz aşı uygulandı. İyi bir rakam, iyi bir noktaya gelmiş durumdayız. Ancak her şeye rağmen toplumda aşısı çıkmış, aşısı olması gereken ama henüz aşı yaptırmamış yüzde 29’luk bir kesim var. Onlar aşı olmamakta direniyor. Hem kendi hem toplum sağlığı açısından bu vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Lütfen bu konuda hassas davranalım. Aşı olmamış vatandaşlarımız, sırası gelenler lütfen aşısını yaptırsın. Kimseye zorla aşı yaptırma niyetimiz, çabamız yok. Ancak toplumsal bağışıklığı sağlama adına şu anda aşıdan başka herhangi bir yol yok. Dolayısıyla bunu da toplumumuzun hassasiyetine sunuyorum.”