Gündem

Terör Nedeniyle Sağlık Çalışanlarına Zırhlı Ambulans Yardımı

Terör faaliyetleri nedeniyle saldırı gerçekleştirilen bölgelere zırhlı ambulans gönderilecek.

SUR’A ZIRHLI AMBULANS GÖNDERİLİYOR
 
Diyarbakır’ın sur ilçesinde gerçekleşen terör olayları nedeniyle hasar gören ambulansların yerinde daha dayanıklı zırhlı ambulanslar gönderilecek. Sağlık bakanlığı yaptığı açıklamada terör bölgesinde hasta ve yaralılara yardım edilmesinin zorlaşması nedeniyle bölgeye biri zırhlı olmak üzere 11 ambulans gönderildiğini belirtti.
 
Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ambulanslar Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde basın mensuplarına tanıtıldı. Kurşun geçirmez camlar ve zırhlı kapıları bulunan ambulansın yaklaşık 400 bin liraya mal olduğu söylendi.
 
Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait Avar “Zırhlı ambulansımız özellikle sur ilçesindeki silahlı çatışmadan dolayı böyle bir karar aldı ve bir zırhlı aracı ilimize gönderdi. Zırhlı ambulans yaklaşık 5,5 ton ağırlığında ve her tarafı, camları dahi olmak üzere zırhla kaplanmış durumda. Bununla biz çatışma bölgesinde vaka alma hızımızı arttırmış olacağız. Bu zırhlı ambulans çatışmanın olduğu bölgede hastaları veya medikal tedavi görmesi gereken insanlarımızı alacak ve başka bir ambulansa nakledip, oradan da yerinde müdahale edip veya hastaneye gönderilecek. Bunlar sadece çatışma alanı içerisinde” şeklinde konuştu.
 
TERÖR 10 ADET AMBULANSI VURDU!
 

Sur bölgesinde insan sağlığı açısından yeni birkaç adım atıldığı ve yenilerinin de atılacağını bildiren Dr. Avar açıklamalarına “Biz o alanda çalışma koşullarını iyileştirme konusunda çadırlarımızı kurduk ısıtıcılarımızı, sobalarımızı gönderdik. Her gün üç öğün yemek servisi yapıyoruz personelimize, bundan dolayı personelimizin görevden çekilme, görevi kabul etmeme herhangi bir bildirimi olmadı. Tamamen özveri ile cansiperane görevlerini yerine getiriyorlar. Hem çatışma bölgesi hem de zaman zaman yaşanan toplumsal olaylardan dolayı şimdiye kadar 10 civarında ambulansımız gerek kurşun isabet etmesi, gerek alıkonulması gerekse de taşlanması sebebiyle zarar gördü ambulanslarımız.” şeklinde devam etti.