Ekonomi

Banka açıkladı! Şubeye gitmeniz gerekiyor! Yoksa paralarınız Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilecek!

Son dönemlerde bankalardan peş peşe açıklama geliyor. Yapılan son açıklamaya göre Denizbank, banka zaman aşımı listesinde olan müşterilerinin belirtilen tarihe kadar şubelere gitmesi gerektiğini ifade etti. Kimliği ile şubelere başvurmayan kişilerin paralarının Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredileceğini açıkladı.

Denizbank yaptığı açıklamasında 2021 yılı zamanaşımı listesini duyurdu. Buna göre listede adı olan kişilerin hemen şubeye gitmesi gerektiğini aksi durumda hesapta unutulan paraların Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredileceğini belirtti.

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Denizbank, yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 83. maddesine göre, Bankalar nezdindeki yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü gelir kaydedilecek emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir. Bankamız müşterilerinin son 10 yıldır işlem, hareket görmeyen yatırım hesaplarının Sermaye Piyasası Kanunu’nun 83.maddesi uyarınca, Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilmesi ve gelir kaydedilmesi söz konusudur.

Bu itibarla, aşağıdaki listede isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerimizin 2021 yılında zamanaşımına uğrayacak olan hesaplar için sorgulama sonucunda belirtilen tarihe kadar, hesaplarının bulunduğu şubeye kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan emanet ve alacaklar ile bunlara ait faiz, kar payı ve diğer getiriler Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği/ Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilecektir”