EğitimGündem

140, 150, 160, 170 puanla alan üniversiteler hangileri? ÖSYM YKS kontenjanları kılavuzu

YKS sınavı sonuçlarına erişim sağlayan birçok öğrenci bu sene baraj puanını bile geçemediğini öğrendi. Bunun sorumlusu da pandemi ve online eğitimin öğrenciler üzerindeki olumsuz etkisi olarak görüldü. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ise baraj puanlarının 140’a düşürüldüğünü açıklamıştı. Birçok öğrencinin barajı geçememesiyle boş kalan kontenjanların bu şekilde doldurulması amaçlanıyor. Peki düşük puanla alım yapan üniversiteler hangileri? ÖSYM YKS kontenjanları kılavuzu haberimizde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, barajı geçemeyen binlerce öğrenciye müjdelerini verdi. Erdoğan, TYT’de barajın 140, AYT ve YDT’de ise 170 olarak uygulanacağını bildirdi.

Erdoğan’ın açıklaması şöyle oldu:

“Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.”

Bu açıklamanın ardından öğrenciler de 140, 150, 160, 170 puan ile öğrenci kabul eden üniversiteleri araştırmaya başladı. Bu puanlarla alım yapan üniversiteler listesine ise ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzdan ulaşılabiliyor. Öğrenci adayları, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM’nin “http://www.osym.gov.tr” internet adresinden erişebiliyorlar.

Kılvavuza direkt olarak buradan da ulaşılabiliyor.

Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirecekler.