GenelGündemSağlık

Yerli aşı TURKOVAC’ın alfa ve delta varyantlarına karşı etkinliği incelendi!

Yerli aşı TURKOVAC‘ın etkinlik çalışmaları devam ediyor. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. mustafa Çalış konuyla ilgili açıklamada: “Yaptığımız bir çalışmada İngiliz varyantına karşı aşımızın yüzde 100 etkili olduğunu gösterdik. Delta varyantı ile ilgili de çalışmalara başladık. İnşallah onda da iyi bir sonuç alırız diye ümit ediyoruz. Yakında 30 merkezde Faz-3 çalışmaları hızlanacak” dedi.

ALFA VARYANTINA KARŞO YÜZDE 100 ETKİLİ

Prof. Dr. Çalış, Erciyes Üniversitesi’nde yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen yerli TURKOVAC aşısına ilişkin, “Yaptığımız bir çalışmada İngiliz varyantına karşı aşımızın yüzde 100 etkili olduğunu gösterdik. Delta varyantı ile ilgili de çalışmalara başladık. İnşallah onda da iyi bir sonuç alırız diye ümit ediyoruz.” dedi.

GÖNÜLLÜ OLMAK İSTİYORLAR

TURKOVAC aşısına gönüllü olmak için kendilerini çok sayıda kişinin aradığını ifade eden Prof. Dr. Çalış, şu açıklamalarda bulundu:

“Bazı gönüllerimiz bizi arıyor, ‘Biz TURKOVAC aşısını bekliyoruz, milli aşımızı olacağız.’ diyorlar. Biz de onlara Kayseri bağlamında, ’20-30 gün bekleyin, inşallah çıkacak.’ şeklinde ifade ediyoruz. Ama bu arada onların da aşı olmasını istiyoruz Çünkü bizi pandemiden kurtaracak tek şey aşı. Kısa zaman içinde Faz-3 çalışmasının yapıldığı merkez sayısı artacak. Belki birkaç tane yurtdışı merkez de bu işin içine girecek. Kısa zaman içinde sonuçlanacağını inanıyorum.”