Ekonomi

Konsensus Araştırma Şirketi yayımladı! Türkiye’de sığınmacı istemeyenlerin oranı yüzde 67.7

Konsensus Araştırma Şirketi tarafından yapılan ankette, Türkiye’ye artık sığınmacı kabul edilmemesi gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 67.7 olarak belirlendi. Bu görüşe katılmayanların oranı ise yüzde 9.1’de kaldı.
Konsensus Araştırma Şirketi, 4-10 Temmuz 2021 tarihleri arasında 1500 kişiyle telefon anketi yöntemi uygulanarak gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin Gündemi Araştırması’nın sonuçlarını paylaştı.
Yüzde 95 güven sınırında hata payının +/- yüzde 2.5 olduğu belirtilen araştırma, Türkiye’nin 667 ilçesi, 87 seçim çevresi ve 81 ilinde yapıldı.
Türkiye’de son dönemde sıkça tartışılan ‘göçmenler’ konusuna değinilen ankette, katılımcılara “Türkiye’ye artık sığınmacı kabul edilmemelidir ifadesine katılıyor musunuz katılmıyor musunuz?” sorusu yöneltildi
Bu ifadeye katıldığını söyleyenlerin oranı yüzde 67.7 olarak belirlendi. Kısmen katıldığını belirtenlerin oranı yüzde 23.2, “Katılmıyorum” diyenlerin oranıysa yüzde 9.1 oldu.

MANSUR YAVAŞ İLK SIRADA

Katılımcılara “Türkiye genelinde başarılı bulduğunuz belediye başkanı kimdir?” sorusu da yöneltildi. Yüzde 37.9’u ‘Mansur Yavaş’ yanıtını verdi. ‘Ekrem İmamoğlu’ diyenlerin oranı yüzde 12.5, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ismini söyleyenlerin oranı yüzde 4.0 olarak belirlendi.

EN ÖNEMLİ ÜÇ SORUN DA ORTAYA ÇIKTI

Katılımcılara göre Türkiye’nin en önemli üç sorunu;
İşsizlik, enflasyon, gelir dağılımındaki eşitsizlik olarak belirlendi.
Oran dağılımı ise yüzde 43.3 ile ‘İşsizlik’, yüzde 33.1 ile ‘Enflasyon/Hayat pahalılığı’, yüzde 21.7 ile ‘Gelir dağılımdaki eşitsizlik’ oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir