GenelSağlık

Artık gençler de Kovid-19’u ağır geçiriyor

Uzmanların aşı olmayanlara yönelik açıklamaları peş peşe geliyor. Ankara Şehir Hastanesi Kovid-19 Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Seval İzdeş de Delta varyantı nedeniyle aşı olmayan gençlerin de Kovid-19’u ağır geçirebildiğine dikkati çekti. İzdeş, “Maalesef yoğun bakımda 20’li, 30’lu yaşlarda hastalarımız var. 40’lı, 50’li yaşlarda hastalarımız da var. Bunlar aşısız hastalarımız” dedi. Detaylar haberimizde…

AŞISIZ GENÇLER YOĞUN BAKIMA YATIYOR

İzdeş, yoğun bakımdaki hastaların yüzde 90’ını aşısız ya da eksik aşılı kişilerin oluşturduğunu belirtti. Son haftalarda hastaneye başvuran Kovid-19 vakalarının arttığını söyleyen İzdeş, Delta varyantının özellikle aşısız gençlerde hastalığa yol açabildiğinin altını çizdi.

İzdeş, aşılı kişilerin nadiren de olsa hastalanabildiğine ama ağır hastaların çoğunluğunun aşısız olduğuna dikkati çekerek, herkese aşılarını yaptırma çağrısında bulundu.

AŞI KARŞITI OLANLAR PİŞMAN

Kovid-19 yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların profiline ilişkin bilgi veren İzdeş, “Maalesef yoğun bakımda 20’li, 30’lu yaşlarda hastalarımız var. 40’lı, 50’li yaşlarda hastalarımız da var. Bunlar aşısız hastalarımız. Genç hastaların tümüne yakını aşısızlardan oluşuyor. O nedenle kimse ‘ben gencim, bana bir şey olmaz’ diye düşünmesin. Yoğun bakıma da rahatlıkla düşebiliyor insanlar” dedi.

Yoğun bakım ünitesine gelen hastalarla konuştuklarında aşı olmadıkları için yaşadıkları pişmanlığa şahit olduklarını aktaran İzdeş, “Yoğun bakımdaki hastalardan kimi aşısını geciktirmiş kimisi de aşı karşıtı. Hastalar aşı karşıtı olduğuna pişman. Dolayısıyla pişman olmamak için herkesin aşısını olması çok önemli.” dedi.