EkonomiGenel

Başvuru yapanlara koşulsuz 1000 TL okul yardımı veriliyor!

Devletten 1000 TL destek müjdesi geldi! Aşılamadaki ilerlemelerle okulların açılacağının haberinin verilmesi ardından devlet yardımları da yeniden konuşulmaya başlandı. Devlet, başvuran herkese 1000 TL okul yardımı yapılacağını açıkladı.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan peş peşe açıklamalarla tüm seviyelerde okulların açılacağı ve yüz yüze eğitime geçileceği müjdesi verildi. Okulların açılacağı haberiyle veliler de şimdiden okul hazırlıklarına başladı. Ancak temel okul ihtiyaçları vatandaşların cebini yakar duruma geldi. Bunun içinse devlet 1000 TL okul yardımı desteğini duyurdu.

OKUL YARDIMI NEDİR?

Eğitim masraflarının karşılanması için maddi güçlük çeken öğrenciler için verilen bir sosyal destek ödemesidir. Devlet tarafından öğrencilere sunulan okul yardım parası sayesinde ihtiyaç sahibi öğrenciler eğitim maliyetleri için devletten destek alabiliyorlar. Öğrenciler okul yardım parası için başvuruda bulunarak, gerekli koşulları taşımaları durumunda devletten okul yardım parası almaya başlayabiliyor.

Okul yardımından yararlanabilmek için; anaokulu, ilk veya ortaokul, lise, ön lisans veya lisans öğrencisi olarak öğrenim hayatına devam ediyor olmak şartı aranıyor. Aranan bir diğer önemli şart ise öğrencinin ve ailesinin maddi imkansızlık içinde bulunması.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Okul yardımı için başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il-ilçe müdürlüklerine, Valilikler veya Kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ile yapılıyor. Başvurudan sonra şartların taşınması halinde ödeme alınabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir