Gündem

Mülteci sorunu: Şehir merkezine mülteci okulları yapılacak

Mülteci sorunu Türkiye’nin gündemine yine bomba gibi düştü. Tartışmalar devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da şok adım geldi. Bakanlık, İzmir’in dört metropol ilçe merkezine mülteci okulları yapılmasını kararlaştırdı. Yapım maliyetinin Avrupa Birliği ile yapılan FRIT Fonu anlaşması kapsamında Alman Kalkınma Bankası tarafından karşılanacağı açıklandı. Bakanlık, projeyi Türkçe, İngilizce ve Arapça afişler ile duyurdu. Daha sonra afişler değiştirilerek Arapça yazılar kaldırıldı. İlanda, proje kapsamında 19 ilde 167 okul daha yapılacağı açıklandı. İzmirli vatandaşlar mülteci okulu projesine tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, İzmir’in Karşıyaka İlçesi Bostanlı Mahallesi, 1997 Sokak ile 2016/1 Sokak’ın kesiştiği noktada bulunan 8100 metrekarelik arsaya okul yaptırma kararı aldı. Okul yapım parasının tamamının Alman Kalkınma Bankası KFW tarafından karşılanacağı açıklandı. Bankanın paranın tamamını hibe olarak vereceği ortaya çıktı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir’in dört metropol ilçe merkezine yapılacak okulların her birinin maliyetinin 28 milyon 220 bin TL, toplam maliyetin 121 milyon 910 bin TL olduğunu duyurdu. Karşıyaka’daki okul inşaatı ihalesi ATR Yapı Şirketi’ne verildi. Diğer okulların hangi merkezlere inşa edileceği henüz açıklanmadı.

VATANDAŞTAN BÜYÜK TEPKİ

Karşıyaka halkı ise projeye tepkisini gösterdi. Okulun yapılacağı arsanın önünde toplanan vatandaşlar, şu anda Bostanlı’da mülteci bulunmadığını belirterek, “Bu nezih şehrin merkezine neden demografik bomba konuluyor? Burası çağdaş ve modern bir kenttir. Biz mahallemizde şortla dolaşabiliyoruz. Buraya Afganlar, Suriyeliler gelirse kız çocuklarımızın güven içinde olacağını düşünmüyoruz. Şiddet vakalarını görüyoruz, bugüne kadar birçok şehirde yaşanan acı örnekler var” açıklamasını yaptılar.

Bir vatandaş da, “Ben doğma büyüme Karşıyakalıyım. Hiçbir zaman ırkçılık yapmadım. Ben onlar yüzünden sokağa çıkamayacak duruma geleceksem asla mülteci istemiyorum. Huzurlu bir şekilde yaşamak istiyorum” diyerek isyanını dile getirdi.