GenelGündemSağlık

Sinovac şirketi delta varyantına karşı etkili aşı çalışmalarına başladı

Dünya koronavirüsün yeni mutasyonlarıyla savaş halindeyken daha bulaşıcı ve ölümcül Delta varyantıyla zamana karşı yarışta, Çinli aşı geliştiricileri ve bilim adamlarından bir adım geldi. Yeni Covid-19 tehdidiyle istikrarlı ve temkinli adımlarla başa çıkmak için Delta varyantı hedefli aşı geliştiriliyor.

Global Times’in haberine göre, Pekin merkezli Sinovac Life Sciences Corp’un genel müdürü Gao Qiang, ülkenin aşı geliştiricilerinden biri olan Sinovac’ın, bu yıl özellikle Delta varyantına özel aşısı için klinik uygulama materyallerini yetkililere sunmayı planladığını açıkladı.

Qiang, Pazar günü yayınlanan bir röportajda, Sinovac’ın Gama varyantının yanı sıra Delta varyantı üzerinde klinik öncesi araştırmayı tamamladığını ve yakın gelecekte klinik araştırmalar için başvuru materyallerini sunacağını söyledi. Aşının mevcut aşılardan daha az yapılmaması bekleniyor.

Bağışıklığı artırmak için de iki veya üç dozdan doluşan bir aşama uygulanacak.

CORONAVAC DA ETKİLİ

Gao, ayrıca firmanın CoronaVac olarak bilinen Covid-19 aşısının güçlendirici aşısı üzerindeki çalışmanın tamamlandığını ve 3. dozun ilk ikisi kadar güvenli olduğunu, antikor seviyelerini de bir hafta içinde önemli ölçüde arttırdığını belirtti.

Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı bilim adamlarının ilerlemeyle ilgili bulgularını yakında yayınlamalarının beklendiği açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir