GenelGündemSağlık

Delta varyantı hangi semptomlara sebep oluyor? Delta varyantı öldürücü mü?

Dünyada hızla yayılan koronavirüs şimdi de Delta varyantıyla can almaya devam ediyor. Soğuk algınlığı ve griple hemen hemen aynı belirtilere sahip olan delta varyantını çoğu zaman ayırt etmek zor oluyor. Peki bu varyantın belirtileri nelerdir? Öldürücülüğü ne düzeyde?

Ülkemizde de vaka sayılarındaki artışın sebebinin Delta varyantının yüksek bulaşıcılığı olduğu biliniyor. Son derece yüksek bir bulaş oranına sahip olan bu varyanta karşı tek korunma yönteminin de aşı olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla altı çizilen bir konu.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

İlk kez Hindistan’da ortaya çıkan ve hızlı Türkiye’de de yayılan delta varyantının semptomları:

baş ağrısı,
boğaz ağrısı ve
burun akıntısı olarak kayıtlarda.

40’lı yaşların altındakilerde;

baş ağrısı (%66),
boğaz ağrısı (%53),
burun akıntısı (%49)
ve ateş (%42) oranında görüldü. Klasik koronavirüste yaşanan koku ve tat kaybı Delta varyantında pek ortaya çıkmıyor.

Bu belirtileri gösterenlerin vakit kaybetmeden Kovid-19 testi yaptırmaları isteniyor.

ÖLDÜRÜCÜLÜK DÜZEYİ NE KADAR?

Bulaşıcı özelliği son derece yüksek olan delta varyantının, bu özelliğinin aksine öldürücülüğünün daha az olduğu ortaya çıktı.

Alman Çocuk ve Genç Sağlığı Cemiyeti Genel Sekreteri (DGKJ) Dr. Burkhard Rodeck, hızla yayılan Delta varyantının öldürücülük bakımından diğer varyantlara göre daha az etkili olduğunu belirtti. Ancak kronik hastalığı olanların ve bağışıklık sistemi yeterli düzeyde çalışmayanların hayatını kaybetme risklerinin daha fazla olduğu bilindiğinden, en kısa sürede yeni varyantlara karşı aşı olmaları gerektiği konusunda da uyarı yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir