GenelSağlık

Uzmanlar bu belirtilere karşı uyarıyor! Serinlemek isterken sağlığınızdan olmayın

Koronavirüs yeni mutasyonlarıyla sağlığı tehdit edecek boyutta hızla yayılmaya devam ediyor. Ancak koronavirüsle birleştiğinde daha ölümcül riskler yaratan başka hastalıklar da var. Lejyoner hastalığı da bu hastalıklardan biri. Özellikle yaz aylarında, sıcak havalarda ortaya çıkıyor. Peki çok riskli bu hastalığın sebebi nedir? Belirtileri nelerdir?

LEJYONER HASTALIĞI NEDİR?

Lejyoner hastalığı, Legionella adlı bakterinin neden olduğu ciddi bir akciğer enfeksiyonu olarak biliniyor. İlk kez 1976 yılında Amerikan lejyonerlerinin katıldığı bir toplantıda salgın halinde görüldükten sonra bu adı alan hastalıkta o dönem salgın nedeniyle 29 kişi hayatını kaybetmişti.

Özellikle yaşlılar, sigara içenler ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda enfeksiyon gelişimi açısından risk teşkil eden bu hastalık ölümcül boyutlara gelebiliyor.

Lejyoner hastalığına sebep olan bakterinin temel üreme alanları ise şunlardır:

Spa ve termal havuzlar

Havalandırma sistemleri

Manav reyonlarında bulunan sis püskürtme sistemleri

Dekoratif fıskiyeler

Otel, hastane ve bakım evlerinin su dağıtım sistemler

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Lejyoner hastalığı, yüksek ateş, titreme, baş ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Daha riskli durumlarda ise:

Balgamlı ya da bazen kanlı öksürük

Nefes darlığı

Göğüs ağrısı

Mide bulantısı, kusma ve ishal gibi sindirim sistemi ile ilişkili belirtiler

Zihinsel karışıklık, bilinç bulanıklığı, ajitasyon gibi nörolojik değişiklikler gibi belirtiler görülüyor.

KORONAVİRÜS SALGININDA DİKKAT!

Yaz aylarında klima kullanımındaki artışa bağlı olarak seyreden lejyoner hastalığına karşı uzmanlar uyarıyor. Klimalardan bulaşan enfeksiyonların kaynağı olan bakterinin zatürreeye neden olduğunu belirten uzmanlar, koronavirüsün de ARDS (Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu) tablosuna neden olduğundan ve solunumu önemli ölçüde etkilediğinden dolayı klimalardan bulaşan enfeksiyonların yol açtığı zatürree tablosu ile birleşince ölüm oranlarında artışları tetikleyebileceğinden klima bakımına önem verilmesinin altını çiziyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir