GenelGündemSağlık

Bilim Kurulu Üyesi kritik uyarıda bulundu: Aşı olmuş kişilerle ilgili açıkladı!

Uzmanlar aşı çalışmalarına devam ederken aşı ile ilgili açıklamalar da art arda yapılıyor. Aşıya teşvik için, antikor seviyesindeki artışın Delta varyantı gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantlara karşı koruması hakkında açıklamalarda bulunuluyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş da bu yönde açıklama yapan isimlerden. Metintaş, aşı olmuş kişilerde ilgili kritik bir uyarı yaptı.

“Aşı olmuş kişilerin hastalığı başkalarına bulaştırma gücü ve süresi, aşı olmamış kişilerle aynı değildir. Aşılanmış kişiler aşılanmamış kişilere göre hem daha az virüs taşırlar hem de daha kısa süre bulaştırıcıdır” diyen Metintaş, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede Sağlık Bakanlığının önerdiği aşı uygulamalarına ne kadar çok uyum olursa Delta varyantının yol açtığı ölümlerin de o oranda azalacağını vurguladı.

TÜM VARYANTLARA KARŞI KORUYUCU

Yapılan çalışmaların, aşıların tüm varyantlara karşı halen koruyucu olduğunu gösterdiğine değinen Metintaş, “Aşıların ilk ve öncelikli amacı, ağır ve ölümcül Kovid-19’un geçirilmesi ihtimalini önlemektir. Hem ölü virüs aşıları hem de mRNA aşıları bilinen dozlarda yapıldığında ağır ve ölümcül şiddetli Kovid-19 hastalığını önemli düzeyde önleyebilmektedir. Ancak elimizdeki aşıların tekrarı gerekmektedir. Bu bağlamda aşıya ulaşmak bir şanstır. Bu şansı hemen değerlendirmek için haydi aşıya” açıklamasında bulundu. Metintaş, diğer yandan tek doz aşılanmanın korunma için yeterli olmadığını, Türkiye’de kullanılan aşıların tümünün iki doz ile etkin koruma sağladığını aktardı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN ŞART

Gerekli koşulları sağlayarak yüz yüze eğitime geçilmesinin önemine işaret eden Metintaş, “Tüm öğretmen, okul çalışanları ve öğrencilerle aynı hanede yaşayan bireylerin aşılarını hiç beklemeden yaptırmaları gerekmektedir. Bunun için zamanla yarışıyoruz, biliyoruz ki iki aşının üzerinden 14 gün geçtikten sonra koruyuculuk başlayacaktır. Toplumun her bireyi, okulların yüz yüze eğitime dönebilmesi için çaba göstermelidir. Sağlık Bakanlığının önerdiği şekilde aşılarını hemen tamamlamalıdır. Kalabalıklardan uzak durulmalı, maske, mesafe, hijyen, havalandırma kurallarına uyulmalıdır. Koronavirüs belirtileri gösteren bireyler hemen sağlık kuruluşlarına başvurmalı test yaptırmalı ve sonuç çıkana kadar başka bireylere bulaştırmamak için kendini uzak tutmalıdır” dedi.