GenelGündemSağlık

Pfizer’dan 3. doz açıklaması: 3 kattan fazla artıyor!

Aşı üstüne yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürerken Pfizer kanadından yeni bir açıklama geldi. Şirket, FDA’dan tam onay alan BioNTech aşısının üçüncü dozu üstüne bir açıklama yayımladı. Yayımlanan açıklamaya göre BioNTech aşısının 3. dozu, 2. doza göre 3 kattan fazla antikor seviyesine neden olarak koruma sağlıyor. İşte detaylar…

Pfizer, 306 denek üzerinde yapılan denemelerde, ikinci dozdan beş-sekiz ay sonra yapılan üçüncü doz aşının antikor seviyesini 3,3 kat artırdığını tespit etti. Araştırmanın detayları henüz tam olarak açıklanmasa da, yan etkiler çok tartışıldığı için Pfizer buna dair bir sonuç da paylaştı.

Üçüncü dozun yan etkilerinin, ikinci dozdan farklı olmadığı açıklandı.

ABD’DEN ONAY BKELENİYOR

Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, ABD’de 16 yaş ve üzeri için üçüncü doz aşıya onay başvurusunu bu hafta tamamlayacağını bildirdi. Yetkililer, virüse karşı Pfizer ve Moderna aşısı olmuş kişilere ikinci dozlarından 8 ay sonra 3. dozu yaptırmalarını tavsiye etmişti. Bunun ardından, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay çıkması halinde 3. doz aşılamayı 20 Eylül’de başlatmaya hazır olduklarını duyurmuşlardı.