Ekonomi

İhtiyaç kredilerine sınır getirildi! Gelire göre limit konulacak

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın bireysel kredilerin sınırlandırılacağına dair açıklamalarının detayları netleşmeye başladı. İhtiyaç kredilerinin sınırlandırılması için harekete geçildi. Vatandaşın çekeceği kredi miktarına aylık gelire göre limit getirilmesi gündeme geldi. Kredi vadeleri ise 36 ay olarak kalacak.

Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği ve Katılım Bankaları Birliği çalışma yapıyor. Önümüzdeki hafta sonuna kadar çalışma netleşecek.

KREDİ KARTINDA LİMİT MEVCUT

Kredi kartı kullanıcıları için bankalar limit belirliyor. İlk defa kredi kartı sahibi olacakların birinci yıl limiti aylık belgeli gelirlerinin en fazla 2 katı oranında oluyor.

Takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler aylık net belgeli gelirlerinin en fazla 4 katı limite sahip olabiliyor.

İhtiyaç kredilerinde ise böyle bir durum yoktu. Ancak yapılan bu çalışmaya göre ihtiyaç kredileri aylık gelirin belli bir kat üzerinde verilebilecek.

VADELER AYNI KALACAK

Kredi vadelerinde ise değişiklik beklenmiyor. BDDK 2019’da tüketici kredilerindeki genel vade sınırını 60 aya çıkartmıştı. 2020’nin sonunda ise tüketici kredilerindeki vade sınırı 36 aya indirilmişti. BDDK’nın yeni bir vade sınırlanmasına gitmeyeceği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir