İş İlanlarıİşkur İş İlanlarıPersonel Alımı

Yeni eğitim öğretim yılı başlarken İŞKUR TYP başvuruları için tarih verildi

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla İŞKUR tarafından uygulanan programlar olan Toplum Yararına Programlara (TYP) başvurularda geri sayım başladı. İŞKUR üzerinden yapılacak başvurular için İstanbul’da 6 bin kişilik kontenjan açıldığı açıklandı. Detaylar haberimizde…

Çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, vadi ve dere ıslah ve erozyon engelleme çalışmaları gibi çeşitli alanlarda uygulanan TYPler 9 ay süreyle uygulanıyor.

Haftalık çalışma süresi ise 45 saat olarak planlanıyor.

İSTANBUL’DA TYP BAŞVURULARI BAŞLADI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’daki okullara temizlik, çevre düzenlemesi ve bakım onarım hizmetleri için 6 bin kontenjan verildiğini açıkladı.

Katılımcı başvuruları 27-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılacak.

Başvurular, İŞKUR e-şube ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden alınacak.

TYP, 6 Eylül 2021 tarihinde başlayacak ve 31 Mayıs 2022 tarihinde sona erecek.

TYP’YE KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, emekli ve malul aylığı almıyor olmak, öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç), çalışma sonucu elde edilen hane gelirinin net asgari ücretin 1,5 katını aşmaması şeklinde şartlar bulunuyor.

TYP’DEN KİMLER YARARLANAMAZ?

İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramıyor.

Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramıyorlar.

Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramıyorlar.

Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamıyor.

Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamıyor.

TYP BAŞVURU EKRANI.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir