EğitimGündemSağlık

Yüz yüze eğitim öncesi uzmanlardan velilere kritik uyarı geldi!

Yüz yüze eğitimde geri sayım başlarken uzmanlar da velileri koronavirüs salgınının seyri konusunda uyarıyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemen Işık Taner, anne babaların yüz yüze eğitim sürecinde yapmaları gerekenlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Taner, “Çocuklar, salgın şartlarına, dışarda maskeli insanlar görmeye alıştı. Çünkü artık 1,5 sene geçti, ilk girecekleri sosyal ortam okul değil. Dolayısıyla bu sürece çok hızla adapte olacaklar” derken, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez de “Salgın sürecinde çocuklar dijital dünyada yaşamaya alıştı. Ders için eline zorla tablet verdiğimiz çocuktan geri almak zaman ve sabır gerektirecek” dedi. İşte uzmanlardan açıklamalar…

Prof. Dr. Yasemen Işık Taner, insanın psiko-sosyal gelişimi için sosyalleşmeye ihtiyacı olduğunu belirtti ve okulların da çocuklara, arkadaşlarıyla iletişim kurma ve sosyalleşme gibi çeşitli imkanlar sunduğunu, bu nedenle yüz yüze eğitim kararını desteklediğini ifade etti.

Öte yandan velilere tavsiyede bulunan Taner, “Çocuklar, salgın şartlarına, dışarda maskeli insanlar görmeye alıştı. Çünkü artık 1,5 sene geçti, ilk girecekleri sosyal ortam okul değil. Dolayısıyla bu sürece çok hızla adapte olacaklar. Burada anne babanın yapması gereken, çocuklara okulda dikkat etmesi gereken kuralları anlatmasıdır. ‘Çok dikkat ettik, kurallara uyduk, aşımızı olduk ve okullar açıldı, bundan sonra da dikkat edelim ki okullar kapanmasın’ gibi cümlelerle, bunu olumlayıp anlatmak gerekiyor” açıklamasını yaptı.

YETİŞKİNLERDEN DAHA KOLAY UYUM SAĞLIYORLAR

Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez de çocukların yetişkinlerden daha kolay bir uyum süreci geçirdiklerini söyleyerek, “Salgın sürecinde uyku düzenimiz, beslenme şeklimiz değişti. Şimdi bu yeni düzene alışmak için ebeveynlerin çocuklarıyla fizyolojik ön hazırlık yapmaları uyum sürecini kolaylaştıracaktır. Çocuğun uyku düzenini okul saatine göre ayarlamak veya kahvaltı saatini buna uygun şekilde hazırlamak gibi…” dedi.

Sökmez sözlerine şöyle devam etti:

“Okulun aldığı kurallara, okulların açılmasına veya kapanmasına kızan ebeveynler oluyor. Ancak alınan bir kararı tekrar tekrar sorgulamak, ‘Okulu neden açıyorlar’ ya da ‘Neden kapattılar ki’ gibi konuşmalar, çocuğun okula uyumunu sabote ediyor. Dolayısıyla ebeveynler, çocuğun önünde okulu veya eğitim sistemini sorgulamayı bırakmalı. Bunu, çocuğun önünde konuştuklarında, çocuğun okula uyumunu zorlaştırıyorlar. Çünkü çocuk, sizin okula güvenmediğinizi hissettiğinde asla okuluna, öğretmenine güven duymuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir