GenelSağlık

Belirtileri koronavirüsle karıştırılan bu hastalığa dikkat!

Son zamanlarda çocuklar arasında yayılmaya başlayan ve belirtileri koronavirüsle benzerlik gösterdiği için sıklıkla koronavirüsle karıştırılan Krup hastalığı, birçok kişi tarafından bilinmiyor. Uzmanlar, Krup’a neden olan virüslerin ortaya çıkardığı belirtilerin, koronavirüsün delta ve delta plus varyantlarıyla benzerlik gösterdiğini belirtiyorlar. Peki Krup hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Krup, viral bir enfeksiyonun neden olduğu bir hastalıktır. Virüs, ses telleri ve soluk borusunda ödem oluşmasına yol açar. Ödem hava yollarını daraltarak nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Krup hastalığı olan çocuklarda kaba, havlamayı andıran öksürük ve nefes alma sırasında sesli, tiz bir ses oluşur.

BELİRTİLERİ NE KADAR SÜRÜYOR?

Sıklıkla 6 ay ile 3 yaş arasında çocuklarda ilkbahar ve sonbahar aylarında daha fazla görülüyor. Krup hastalığı çocuklarda havlar tarzda öksürük, ses kısıklığı, nefes alırken ıslık sesine benzer ses çıkarma ve nefes darlığı ile kendini gösteriyor. Acil teşhis ve tedavi gerektiren bir tablodur. Krup hastalığının belirtileri ve semptomları üç ile dört gün arası sürebilir; bununla birlikte, öksürük üç haftaya kadar devam edebilir. Stridor durumu devam etmez. Çocuğunuzda kaba ve havlamayı andıran bir öksürük varsa, sakin, rahat ve kolay nefes alıp verirken stridor yoksa, hafif bir krup krizi geçiriyor demektir.

Bu belirtileri gösteren çocuklara öncelikle PCR testi yapılıyor. Test sonucu negatif çıkarsa Krup tedavisine başlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir