GündemSağlık

Vaka sayıları kritik seviyede: Yeniden kapanabiliriz

Son tam kapanma sürecinde büyük ölçüde düşen vaka sayıları, Temmuz başından beri gerçekleşen normalleşme adımları ile yeniden kritik seviyeye ulaştı. Özellikle son 4 haftalık yükseliş uzmanları korkutuyor. Uzman isimler, yeniden kapanma olabileceğinin altını çiziyorlar.

Son 24 saatte son 283 kişi hayatını kaybederken yeni vaka sayısı ise 23 bin 496 olarak açıklandı. Dün ise hayatını kaybedenlerin sayısı 283 ile 9 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Günlük ölüm sayısı iki haftadır 200’ün üzerinde seyrediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 4 haftadaki artışa dikkat çekerek “Son 4 haftada vaka artışları özellikle aşı olmamış kişilerden kaynaklanıyor. Aktif vakaların yüzde 81’i, hastaneye yatanlarınsa yaklaşık yüzde 90’ı aşısı tam olmayan kişiler. Kayıpların sadece yüzde 10’a yakını tam aşılı” açıklamasını yaptı.

Özellikle maske ve mesafe önlemlerinin hiçe sayılmasıyla vaka sayılarının artışa geçtiğini belirten uzmanlar, aşı olanların da virüsü bulaştırabildiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle toplum bağışıklığı sağlanmadan maskelerin çıkarılmaması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir