GenelSağlık

Kovid-19 aşısı olanlar dikkat! Mu ve diğer varyantlar için açıklama yapıldı

Aşının, koronavirüsün yeni varyantları üzerindeki etkinliğine yönelik yapılan çalışmalar devam ederken uzman isimlerden de açıklamalar peş peşe geliyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık da, Kovid-19’un Türkiye’de de görülen Mu varyantı ve ortaya çıkabilecek yeni varyantlar önemli olsalar da yakından izlendikleri için tedirginliğe gerek olmadığını belirtti. Tam doz aşılanma ve bireysel tedbirlere uyumun varyantların oluşumunu engelleyeceğini vurguladı.

Mu varyantı şu ana dek 39 ülkede görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada ülkemizde 2 Mu varyantı vakası bulunduğunu açıklamıştı. Yapılan açıklamanın ardından vatandaşlar endişelenirken, uzman isim Prof. Dr. İsmail Balık’tan açıklama geldi.

“Kovid-19’un Mu varyantının bulaşma hızının şu an en az Delta kadar olduğu sanılıyor. Mutasyon özelliğine bakıldığında aşının etkisini daha da azaltacakmış gibi bir görünüm çiziyor fakat bununla ilgili henüz net sonuçlar elimizde yok. Ayrıca hastalığı ağır geçirip geçirmeme ile ilgili net bilgiler bulunmuyor. Bahsedilen ve izlemede olan varyantlar yeni çıkan varyantlar değil, hepsi bir süredir takip ediliyor. Eğer çok güçlü ve daha atletik bir virüs olsaydı, Delta varyantının yerine geçerdi. Tıpkı Delta’nın Alfa (İngiltere) varyantının yerine geçtiği gibi” diyen Balık, Mu varyantının hakim hale geldiği, aşıların etkisini azalttığı en kötü senaryoda bile güçlü aşı tecrübesi ve altyapısı sayesinde hızlıca yeni varyanta karşı da aşı geliştirilerek, varyant dünya genelinde yayılmadan piyasaya sürüleceğini aktardı.

AŞI EN GÜÇLÜ SİLAHIMIZ

Balık, sözlerine şöyle devam etti:

“Fakat salgında yeni varyantların ve dalgaların engellenebilmesi için tam doz aşılanmamız, maske, mesafe, hijyen tedbirlerine uymamız gerekiyor. Vaka sayılarının artışı, yeni varyantların ortaya çıkışını tetikliyor. Aşı bunun engellenmesindeki en güçlü silah.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir