GündemSağlık

Avukattan dikkat çeken açıklama: Aşı olmayanlar kasten suçtan yargılanmalı

Türkiye’de aşı olanlar ve aşı olmayanlar arasındaki tartışmalar devam ederken Avukat Murat Aydar’dan dikkat çeken bir aşı açıklaması geldi. Aydar, “Aşı olmayanlar kasten suçtan yargılanmalı, 30 yıla kadar hüküm verilmesi söz konusu olabilir” dedi.

HUKUKİ YAPTIRIM UYGULANMALI

Yeterince aşılama oranı olmadığı için virüsün bulaş riskinin hâlâ çok yüksek olduğunu söyleyen Avukat Murat Aydar, aşı olmayanlara karşı suç duyurusunda bulunulabilmesi gerektiğini ifade etti. Aydar, “Aşı sırası gelen kişilerin geçerli bir mazereti yoksa, hukuki yaptırım uygulanması gerekiyor. Aşı yaptırmayı reddetmiş ve virüsün bulaş riskini artıran herkes için suç duyurusunda bulunulabilmesi lazım. Toplum sağlığını korumak ve ilk elden tedbir almak için, 90 yıl önce kabul edilen Hıfzıssıhha Kanunu güncellenerek, doğabilecek daha büyük zararların önüne geçilmeli” şeklinde konuştu.

30 YILA KADAR CEZA VERİLMELİ

Hıfzıssıhha Kanunu’na göre aşı uygulamasının zorunlu hale getirilmesinin bir engel teşkil etmeyeceğini ve kanunların şeklen yeterli olmadığını öne süren Avukat Aydar, “Aşı karşıtlığının toplumda olumsuz sonuçlar yarattığı artık dünya genelinde kabul ediliyor. Sosyal medya devi Facebook bile aşı karşıtı paylaşımları engelliyor. Fransa’da aşı olmayı reddeden ailelere 6 aydan başlayan hapis ve 3 bin 700 Euro para cezası uygulanıyor. Aynı şekilde İtalya’da çocuğunu aşılatmayan ailelere 100 ila 500 Euro arasında değişen para cezaları kesiliyor. Cezai yaptırımların ülkemizde de devreye alınması şart. Aşı olmayan bir kişinin virüsü bulaştırma sorumluluğunu üstlendiğini düşünüyorum. Bu nedenle aşı olmayanların taksirli suçtan 5, hastalığından şüphe etmesine rağmen önlem almadıysa 15, kalabalık ortamlara girmesi durumunda ise kasten suçtan 30 yıla kadar ceza verilmek üzere yargılanmalı” açıklamasında bulundu.

2 Yorum

  1. Bay avukat işler kötü galiba müşteri yok.reklam yapayım dedin galiba.ama embesil konuşmuşsun.biraz mantıklı ve kanun maddesine dayanarak konuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir