EkonomiGenel

Hesaplara bin 259 TL yatırılıyor! Ödemeler ayın 15’ine kadar devam edecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemelerinin (SED) başladığını resmen açıkladı. Ayın 15’ine kadar devam edecek ödemelerde, hesaplara 1.259 TL yatacak. İhtiyaç sahibi ailelere verilen bu ödeme maddi anlamda sıkıntı çekenlere rahat bir nefes aldırıyor. Peki SED ödemesi nedir? Başvuru nasıl yapılır?

Bakan Yanık, SED yardımının dün itibariyle hesaplara yatırılmaya başlandığını, 15 Eylül’e kadar tamamlanacağını bildirdi. Bakan Yanık, şunları kaydetti: “Çocuklarımızın sağlıklı gelişimleri için aile bütünlüğüne önem veriyoruz. Hedefimiz ekonomik nedenlerden dolayı çocuklarımızın ailelerinden uzakta büyümelerinin önüne geçmek ve ihtiyaçlarının karşılanarak aileleriyle bir arada yetişmelerini sağlamaktır. Bu doğrultuda  ihtiyaç sahibi ailelerimize Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunuyoruz. SED, her ay ailelerimizin hesaplarına düzenli yatırılıyor. Eylül ayı için 170 milyon TL SED ödemesi yapacağız.”

SED ÖDEMESİ NEDİR?

SED yardımı çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürüdükte zorluk yaşayan ailelere verilen bir yardımdır. Ailelerin ekonomik koşullarını iyileştirme ve değiştirme sürecinde çocukların bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre SED yardımları yapılır. SED yardımı kapsamında ailelere hem ekonomik hem de psiko-sosyal destek sağlanır.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

SED başvurusu e-Devlet üzerinden ya da İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen ve dilekçeyle gerçekleştirilebiliyor. Gerekli belgeler ise aşağıdaki şekildedir:
Dilekçe
T.C. Kimlik Numarası beyanı,
Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi
İŞKUR ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belge.