GündemSağlık

Yerli aşı TURKOVAC’ta geri sayım başladı!

Koronavirüs aşısı olmak için yerli aşıyı bekleyenlere müjde verildi. Türkiye’nin ilk yerli aşısı TURKOVAC‘ta geri sayım başladı. Yerli aşıda, acil kullanım onayına müracaat edilebilecek aşamaya gelindi. Seri üretime hazır hale gelen aşının dosyaları Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) sunulacak ve 2 haftalık test süreci gerçekleşecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada “Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde Ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz” ifadelerini kullandı. Özverili bir çalışmaya geliştirilen bu aşı için tarih müjdesi de böylelikle verilmiş oldu.

CİDDİ YAN ETKİSİ YOK

TURKOVAC çalışmalarında, gönüllülere Faz-1 Kasım 2020, Faz 2 ise Şubat 2021’de başladı. Faz-2 çalışmalarında gönüllülerin aşılanması Nisan’da tamamlanırken Faz-3 klinik çalışmaları Haziran ayında başladı. Şimdiye kadar herhangi ciddi bir yan etki görülmeyen aşıda, çalışmalar sonrası Faz-3 etkinlik raporu hazırlanacak ve TİTCK’ye acil kullanım onayı başvurusu yapılacak.

ACİL KULLANIM ONAYI NEDİR?

Aşıyla birlikte hayatımıza giren kavramlardan biri olan Acil Kullanım Onayı (AKO), Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde “Bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen, halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden istisnai durumlarda kullanılacak ve ruhsatlandırmaya esas veriler sağlanıncaya kadar sorumlu kurum tarafından verilen kullanım izni” olarak tanımlanıyor.