Ekonomi

Pandemide ihtiyaç kredisi çekenler! Kredi borçlarına yapılandırma getirildi

Kısıtlamaların yoğun bir şekilde uygulandığı ve vatandaşın bireysel ihtiyaçları için nakit sıkıntısı çektiği dönemlerde, üç dev kamu bankası birleşmiş ve düşük faiz oranıyla ihtiyaç kredisi paketlerini duyurmuştu. Krediler ayrıca 6 ay ödemesiz olarak verilmişti. Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi adıyla sunulan bu kredilere yapılandırma müjdesi verildi.

Üç büyük kamu bankası olan Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank, yüzde 0.49 faiz oranıyla pandeminin yoğun geçtiği dönemde temel ihtiyaç destek kredisini ihtiyaç sahiplerine sunmuştu. Verilen bu krediler 36 ay vadeli olup 6 ay geri ödemesiz 30 ay boyunca eşit taksitlerle ödeniyordu ve 3, 5, 7.5 ve 10 bin TL’ye kadar verilen krediler yüzde 0.49 faiz oranıyla verilmişti.

Düşük faizi nedeniyle ödemesi de oldukça kolay olan kredilere ilişkin kamu bankaları yapılandırma seçeneğini sunmaya başladı.

Temel ihtiyaç destek kredisini yapılandırmak isteyenler 18 ile 36 ay arasında vade uzatımı yapabiliyor. Vade uzatımı ile taksitler daha da düşerken faiz oranı ise yüzde 1.42 olarak düzenlendi.

Yapılandırma, internet bankacılığı ya da akıllı telefonlardan mobil bankacılık kullanılarak yapılabiliyor. Menüden ‘Krediler’ bölümüne girildiğinde ‘Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Yapılandırma’ seçeneği seçildiğinde BTİDK Vade Uzatımı işaretlenerek ilgili kredi seçimi yapılarak 18 ile 36 ay arasında istenen vade dilimi belirlenerek yapılandırma gerçekleşiyor.