GenelGündem

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı açıkladı: 6 bin TL maaşla çalışacak elemanlar aranıyor!

Koronavirüsün ilk çıktığı zamandan bu yana büyük bir patlama yaşayan paket servis/e-ticaret sektörlerine talep giderek artıyor ve bu da büyük bir eleman açığına neden oluyor. Özellikle motorlu kurye (motokurye) açığı yaşanan sektörlerde eleman bulmak giderek zor bir hâle geldi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ise bu durumu “Antalya merkezde şu an motokurye işi için bin kişi olsa hepsine ihtiyaç var” diyerek açıkladı.

4-6 BİN TL ARASI MAAŞ MEVCUT

ATSO Başkanı Davut Çetin, oda olarak üyelerinin bilinçlendirilmesi adına e-ticareti 6-7 yıldır konuşup gündemde tutmaya çalıştıklarını belirterek, son dönemde restoran ve kafelerden ciddi ölçüde motokurye talebi geldiğini açıkladı. Global şirketlerin de değişik isimlerde piyasaya girdiğini belirten Çetin, “Evlere teslim eden firmalar var ve ciddi sayıda motokurye kullanıyorlar. Bunların motokurye kullanmasıyla ücretler de çok yükseldi. Bizim restoran ve kafe sektörüyle, paket servis yapan diğer sektörlerimizde motokurye sıkıntısı başladı. Çünkü ücretler de çok fazla, 4-6 bin TL arasında maaş alan motokuryeler var” dedi.

ELEMAN BULUNAMIYOR

Şu anda işletmelerdeki en büyük sıkıntının A grubu ehliyetli personel olduğuna işaret eden Çetin, şunları söyledi:

“Yani motosiklet kullanacak, kurye olacak. Hem restoran, kafeler, hem de kırtasiyesinden marketine kadar artık herkes eve servise başladı. Çünkü çok büyük global şirketler geldi ve sektörleri tehdit etmeye başladı. Biz üç harfli zincir marketlerden şikayet ederken, onlar da bunlardan şikayet etmeye başladı ve motokurye işine girdi. Ticaret o kadar hızlı değişiyor ki yetişmemiz lazım. Bizim derdimiz de Antalya’daki üyelerimizi buna hazırlamak. Başlı başına bir problem, bahşişi var bir de. 5-6 bin lira maaşla işletmelerimiz motokurye bulamıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir